Kuala Lumpur kartta

Johanna22_

Hei,

löytyykö netistä hyvää KL:n kartaa, josta erottaisi välimatkoja, nähtävyyksiä jne. Että tietäisi mistä kannattaa varata hotelli, joka olisi lähellä kaikkea..

4

1432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No ihan kaikkee lähelle ei kerralla pääse, mutta varmaankin toi Golden Triangel- maasto lienee ehkä suositeltavin. Kävelymatka noihin yleisimpiin käyntikohteisiin:
      Twin Tower, monet ostarit, China Town, Petalling Street ja vielä ehkä lintu- perhos- ja orkkideapuistoihin jaksaa. Liikenneruuhkat Bukit Bintangin maastossa jatkuvia, mutta käveleen pääsee hyvin ja taksin saa lähiympäristöstä ehkä helpommin. Sovi hinta etukäteen. Ei ne mitään rosmoja oo, mutta nappaa ehkä vähän ylihintaa.

      Jonkinlainen kartta:
      http://malaysia.sawadee.com/kualalumpur/map_big.htm
      Tarkemman kartan sai muistaakseni KLIA:sta.
      Hotellien sijainti ja suorat varaukset:
      http://www.kuala-lumpur.ws/maps/
      Julkisen raideliikenteen kartta oikean reunan linkissä:
      http://www.monorail.com.my/monorail-info.htm

      Terkut: Pera

    • malesian matkaaja

      Chinatownissa on hyviä ja ihan kohtuu hintaisia hotelleja, ja sieltä on lyhyt matka kaikkialle. Ruuhka-aikaan kannattaa käyttää julkisia tai siis sitä sky-train-linjastoa, mikä siellä menee, muuten voi mennä hyvä tovi taksissa istuskellessa.

    • ....
    • Ennu...

      Hei,

      Asuin KL:ssa puolivuotta ja en koko aikana löytänyt ns. hyvää karttaa keskustasta kaupunki on mielestäni rakennettu äärimmäisen sekavaksi. Vaikka kävellen ei keskustassa etäisyydet ole kovin pitkiä kannattaa ottaa huomioon suuri kuumuus ja kosteus mihin me suomalaiset emme ole tottuneet. Sellaisessa ilmastossa ei todellakaan jaksa kävellä. Eikä keskustaa ole oikeen suunniteltu kävelyä varten.
      Suosittelen etsimään hotellin monorail reitin varrelta. Monorail kulkee erittäin kätevästi läpi keskustan tärkeimipien paikkojen ja on erittäin helppo käyttää.
      Bukit bintang alue on hyvä, myös jalan sultan ilsmail katu, ja jalan imbi katu.
      Itse asuin Times Square hotellissa, suosittelen.
      Chinatown on tietysti halvempi ja enemmän budjetti matkailijoille suositeltava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4493
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3284
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      40
      2920
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      17
      2772
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2737
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2597
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe