win2000 ei käynnisty kunnolla

käynnistys sujuu ihan ok aluksi, mutta lopussa näkyviin tulee vain taustakuva! eli mitään ikoneja ei näy työpöydällä eikä myöskään käynnistä-valikkoa alhaalla. eli toisin sanoen ei mitään! joten tähän jumittaa meikäläisen taidoilla, mitä kummaa pitäisi tehdä? vikasiedolla oon yrittäny, mut sama juttu...
pitääkö windows asentaa uudelleen ja miten se tapahtuu ja mitä se tuhoaa?
koneellani on tuikitärkeää tavaraa, mikä ei voi missään nimessä tuhoutua...mutta kun en saa niitä näkyviin mitenkään...
6530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uuden asennuksen paikkahan sinulla tuntuu olevan.
Toivottavasti tuikitärkeäsi eivät ole käyttiksen kanssa samassa kansiossa. Uusi asennus saattaa edellyttää entisen käyttiksen poistamista.

Muu tavara säilyy. Officen yms. joudut pyöräyttämään uudestaan. Sekin tosin säilyy, mutta ei toimi ilman uutta asennusta

Äänestä

Asensin aikoinani 2000:sta formatoimatta kovalevyä(C: lohkoa). Oireet olivat täsmälleen samat kuin sulla. Kona saattoi toimia välillä 0-4 kertaan mutta sen jälkeen tuli kuvailemasi jumahdus.

Äänestä

Data kannattaa säilyttää D: -asemalla (tai jollakin muulla osiolla kuin millä käyttöjärjestelmä on). Jos käyttiksen joutuu asentamaan uudestaan ja kenties formatoimaan kovalevyn, niin kaikki data olisi tallessa toisella osiolla.

Voit yrittää asentaa kaks'tonnista olemassa olevan asennuksen päälle. Muistaakseni asennusohjelma kysyy, että yritetäänkö korjata vanha asennus, vai vetäistäänkö täysin uusiksi.

Jos haluat tiedot talteen vanhalta kovolta, niin osta uusi kovalevy ja asenna se masteriksi. Määritä vanha levy slaveksi. Tätä kautta pääset dataan käsiksi. Ja muista ottaa uudella levyllä NTFS käyttöön, ei FAT32:sta.

Äänestä
  • tulee vain ristiriitoja ja ongelmia. Jos ei heti niin jossain vaiheessa kuitenkin.

    Äänestä

oletko koittanut käynnistää windowsin vikasietotilassa, jolloin windows lataa vain välttämättömät ajurit ? Valikon sai muistaakseni esille rämpyttämällä F8 kun konetta käynnistetään. Vikasietotilassa pääset katsomaan onko joku laite tms viallinen. Kannattaa ainakin koittaa ennen koko käyttiksen uudelleen asentamista.

Äänestä
  • ja ensin avautuu sinin ruutu jossa kysyntään haluatko käyttää edellistä toimivaa kokoonpanoa. Voit ola varma että kun yrität käyttää sitä on kone solmussa. 2000:ssa on se mukava erikoisuus että kun windows aiheuttaa itsensä kanssa risti riitoja, sekä muistin varaus ongelmia. Ollaan umpikujassa josta on vaikeaa päästä pois. Tämä ei ole yleistä. Mutta sitä sattuu ja tapahtuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

käynnistys sujuu ihan ok aluksi, mutta lopussa näkyviin tulee vain taustakuva! eli mitään ikoneja ei näy työpöydällä eikä myöskään käynnistä-valikkoa alhaalla. eli toisin sanoen ei mitään! joten tähän jumittaa meikäläisen taidoilla, mitä kummaa pitäisi tehdä? vikasiedolla oon yrittäny, mut sama juttu...
pitääkö windows asentaa uudelleen ja miten se tapahtuu ja mitä se tuhoaa?
koneellani on tuikitärkeää tavaraa, mikä ei voi missään nimessä tuhoutua...mutta kun en saa niitä näkyviin mitenkään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu