KU:n jälkeen raskaaksi?

Minulla todettiin kohdunulkoinen raskaus syyskuussa ja hoidettiin solumyrkyllä. Vauvaa oltiin toivottu jo reilu 2 vuotta, joten pettymys ja suru tuntui joka solussa. Ensimmäisen kerran elämässäni olin raskaana pitkän odotuksen jälkeen ja sekin päättyi surullisesti.. Nyt kyselisinkin teiltä raskautuneilta, KU:n kokeneilta että kuinka kauan meni uuteen raskauteen? Pitääkö tässä taas odotella pari vuotta, vai mitä tehdä.. Kertokaa kokemuksistanne, huonoistakin. Kiitos!
4296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla nyt ei varsinaisesti ole kokemusta, mutta olen kuullut että jos on kerran tullut raskaaksi, keho on sen jälkeen normaalia herkempi vastaanottamaan taas uuden raskauden. Toivottavasti pian tärppää uudelleen!

Äänestä

ihan sama tilanne, vaan oli tuulimuna-raskaus tuossa kesäkuun alussa. (Tai siis silloin se tuli ulos) Noh.. kolmet menkat oli välissä ja nyt mennään rv 13 5. La olis 23.6. Että ei nyt kauaa mennyt kun uudestaan tulin raskaaksi. Toivotaan sulle onnea yrityksessä! Ja hyvää joulua!

Äänestä

hiukkasen jännittää....

Äänestä

Itselläni oli puolentoista vuoden yrityksen jälkeen ku-raskaus syksyllä 2005, joka jouduttiin leikkaamaan. Raskaus oli tärppi ensimmäisestä inseminaatiosta. Sen jälkeen on tehty lapsettomuusklinikalla 3 inseminaatiota, 1 IVF ja 1 pakastetun alkion siirto. Viimeisin hoito tärppäsi eli nyt raskaana rv 5 3! Eli ihan helposti ei tuo raskaaksi tuleminen käynyt. Mutta olen kuullut muutakin eli tarinoita siitä, miten on tärpännyt heti, kun oma hormonitoiminta on palautunut ku-raskauden jälkeen.

Ku-raskaus on raskas kokemus ja voi jättää jälkensä myös tuleviin alkuraskauksiin esim. pelkona ku-raskauden uusiutumisesta. Voinkin suositella, että kun tulet uudelleen raskaaksi, kannattaa heti kotiplussan jälkeen käydä yhdessä tai kahdessa verikokeessa, jossa voidaan todeta, viittaavatko hcg-arvot normaaliraskauteen. Itselläni ku-raskautta epäiltiin vuosi sitten juuri alhaisten ja hitaasti nousevien hcg-arvojen takia ja nyt tässä raskaudessa, kun arvot ovat kohdillaan ja nousevat normaalisti, tuntuu, että ku-raskauden pelko on pienempi. Tietty muitakin pieleen menemisen mahdollisuuksia on ja ne pelottavat, mutta toivottavasti en joutuisi ainakaan ku-raskautta kokemaan uudelleen...

Tsemppiä toipumiseen ja seuraavan raskauden odotukseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matalapainetta kirjoitti:

Minulla todettiin kohdunulkoinen raskaus syyskuussa ja hoidettiin solumyrkyllä. Vauvaa oltiin toivottu jo reilu 2 vuotta, joten pettymys ja suru tuntui joka solussa. Ensimmäisen kerran elämässäni olin raskaana pitkän odotuksen jälkeen ja sekin päättyi surullisesti.. Nyt kyselisinkin teiltä raskautuneilta, KU:n kokeneilta että kuinka kauan meni uuteen raskauteen? Pitääkö tässä taas odotella pari vuotta, vai mitä tehdä.. Kertokaa kokemuksistanne, huonoistakin. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu