Olen nyt 8. luokalla ja meidän luokalla on älyttömän huono luokkahenki. Olemme olleet yhdessä ensimmäiseltä luokalta asti melkein kaikki, silti minusta tuntuu etten tunne osaa juuri ollenkaan. Pojat, joita luokallamme on neljä, ovat keskenään parin tytön kanssa ja muu luokka on jakautuneena pieniin ryhmiin, jos sen voisi niin sanoa. Olemme valehtelematta koulun paras luokka, jokaisesta kokeesta tulee melkein 3/4 kiitettäviä. kokeidenkin keskiarvo on lähempänä 8.5. Voisin sanoa että olemme varsinainen "hikkeluokka", jokaisen opettajan unelma. Luokkahenki kärsii kovasta vaatimustasosta ja kilpailusta. Itseäni ei kilpailu numeroista häiritse, koska saan lukemattakin kiitettäviä ja minulle koulu on helppoa. Koulussa ei todellakaan ole hauskaa, koska osa luokasta on hyvin etäinen. Yritän aina "olla" kaikkien kaveri, mutta se on vaikeaa, koska jos menisin vaikka välitunnilla hengaamaan poikien kanssa enkä "pysyisi omassa ryhmässäni", katsottaisiin minua kuin hullua. Olosuhteet pakottavat minua olemaan ihmisten kanssa joista en pidä, ja voin sanoa ettei kukaan muukaan. Onneksi mulla on paras kaverini. Minua ja kaveriani "katsotaan pahasti" tämän porukan takia, koska kolme ihmistä joita tarkoitan ovat epäsuosittuja ja suoraan sanottunu mummoja, vaikka se niin kamalta kuulostaakin. Olemme luokan "hylkiöitä", mutta olessani mm. yksin odottelemassa vaikka valinnaista olen paremmin porukoissa mukana, vaikka yksinkin ollessani minua ei hyväksytä oikein joukkoon. Tuntuu että ihmiset eivät halua olla heidän kanssaan ja tämä heikentää luokkahenkeä entisestään.
Onko teidän luokallanne hyvä luokkahenki vai jakautuvatko teidänkin luokkanne "ryhmiin"? haluisin mielelläni kuulla. .
Onko teidän luokallanne hyvä luokkahenki vai jakautuvatko teidänkin luokkanne "ryhmiin"? haluisin mielelläni kuulla. .
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ite oon lukion kakkosella. vaihdoin tänä syksynä syhmää, koska nykyisestä ryhmästäni halus yks tyttö vaihtaa mun vanhaan ryhmään, kun sen kaveri oli siellä, eikä se ois saanu vaihtaa, jollei sen tilalle ois tullu joku muu, koska tossa ryhmässä oli niin vähän ihmisiä.
Mun viime vuoden ryhmä oli vähän sellanen. Kaikki oli hiljaa ja kiltisti kaikki tunnit lukuun ottamatta ihan paria poikkeusta. En oikeen tykännyt siitä meiningistä kyllämuutenkaan... mitään yhteishenkeä ei ollut, just sellasia pieniä kaveriporukoita vaan.
No nyt sitten kun vaihoin ryhmää, niin tässä mun uudessa ryhmässä on yks mun yläasteaikanen kaveri, jonka seurassa olen sitten tän syyslukukauden viettänyt. Tai meillä on sellanen viiden hengen poppoo, mutta kumminkin sen mun yläastekaverin kautta.
Niin. Uuden ryhmäni ryhmähenki on suhteellisen paska. Niillä oli viime vuonna kahessa matikan kurssissa (pitkä matikka siis) huono maikka, joka ei osannut opettaa, joten joukosta on tippunut sitten pois paljolti ne, jotka eivät itseopiskeluun niinkään kykene. Ryhmässäni siis on pääosin niitä 9,3:n keskiarvon oppilaita, ja välillä tuntuu, että kun itse siinä ysin keskiarvon paikkeilla palloilen, niin kyllä nenänvartta pitkin katsotaan ja pahasti. Tai siltä ainakin musta yleensä tuntuu. Mutta toisaalta tässä ryhmässä ei ole niin pahaa "luokkavihaa" kuin mun ykkösvuoden ryhmässä, ja jos esim jotain ryhmäjuttuja "joutuu" tekemään niiden vieraampien ryhmäläisten kanssa, niin porukka kyllä pelaa hyvin yhteen ja avoimia ja vastaanottavaisia nuo muut ryhmäläiset ovat.
Just toi arvostelu vaan siellä vähän painaa. Onneks mulla on tää "oma" porukka, missä sitten ei oo koko ajan sellain tunne, että "oletpa aivan paska kun nyt sait vaan ysin".
-Jenni