Jakopää posahti...

kaivataan....
Sylttäsi 406 2,1 TD:ssa moniurahihnan jakopäähän samalla särkien nokka-akselin hihnapyörän kymmeneen kappaleeseen. Kokeilisin kuitenkin, kun sain uuden hihnapyörän, että saiko jotakin suurempaa aikaiseksi (sylttäsi matalilla kierroksilla ja pysähty ku seinään... syynä moniurahihnan ryöpyminen kiristimen särkyessä)

Miten ajoitus? Miten saan yksinkertaisimmin selville? Riittääkö, että haen merkit kohalleen (nokka, pumppu ja kampiakseli) ja lukitsen ne siihen ennen hihnan asennusta?
62201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä ihmettä on sylttääminen ja ryöpyminen?

Äänestä
  • tarkoittaa, että moniurahihna vahingoittui kiristimen (jousivoimainen) ollessa rikki, jolloin hihnasta irtosi suikaleita, jotka menivät jakopäänkopan sisään kampiakselin hihnapyörän kaulaa pitkin. Nämä suikaleet ilmeisesti aiheuttivat jakoremmin "lukkiintumisen" ja kiertymisen kampiakselin hammaspyörään, jolloin normaali hihnan kiertoliike lakkasi ja josta seurauksena oli nokka-akselin hammaspyörän hajoaminen "tuusan nuuskaksi".

    Kampiaksenlin hihnapyörä on kunnossa, joten tyyppiviasta ei nähdäkseni nyt ole kysymys vaan kulunut vääntökiristin väänsi hihnaa vinoon, jolloin hihna hinkkasi kiristimen kiinnityspulttiin... Tämä moniurahihna oli päälypuolelta kuin ajettunut siannahka, todennäköisesti myös kiristimen rulla käynyt jumissa.

    Oliko riittävän selkeästi? ;)

    Äänestä

mitäs hajotit!

Äänestä

Et venttiilit on mutkalla.. Mut yhden vastaavan koneen korjasin,ei venttiili vikaa ollut tullut.. Nokka-akselin hihna-pyörä tarkoituksella heikko,säästää venat ym. koneessa. Tosin korjaamassani tapauksessa oli Nokka-akselin hammas-hihnapyörän lukitus tappi murtunu,ajoitus oli merrkien mukaan ok,mut kone ei käyny,tarkemmin tutkiessa tarkemmin tutkiessa huomasin et venttileistä 2-sylinterissä oli työ-tahti vaik ykkönen oli ylhäällä..... Siinä samoin laturin hihna sylttäänty osittain jakopäähän.. Kannattais vaihtaa myös sen laturin hihnan kiristin ajoissa,vaik se on kallis....

Äänestä

itseltäsikö,vaihda pillerit.

Äänestä

Eli kansi auki ja katso onko "leimat" männissä". Jos on niin hheti venttiilit vaihtoon / ne missä leimat on!. Täsä hommassa ei sitten säästäminen auta. Jos vaan vaihdat epäilemäsi venttiilin , saatat 20 tkm jälkeen ihmetellä miksi kaverina löysi uuden reitin tulla kurkkaamaan ulkoilmaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyviäneuvoja kirjoitti:

kaivataan....
Sylttäsi 406 2,1 TD:ssa moniurahihnan jakopäähän samalla särkien nokka-akselin hihnapyörän kymmeneen kappaleeseen. Kokeilisin kuitenkin, kun sain uuden hihnapyörän, että saiko jotakin suurempaa aikaiseksi (sylttäsi matalilla kierroksilla ja pysähty ku seinään... syynä moniurahihnan ryöpyminen kiristimen särkyessä)

Miten ajoitus? Miten saan yksinkertaisimmin selville? Riittääkö, että haen merkit kohalleen (nokka, pumppu ja kampiakseli) ja lukitsen ne siihen ennen hihnan asennusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu