miks homoa joka satunnaisesti sortuu naisiin ei sanota heteroksi, mut hetero joka "erehtyy" homoseksiin sanotaan heti "homo se on"
mua ihmetyttää yks juttu
obe
81573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
itsetunto ongelmia? Minä sanon tuolaisia bi-seksuaaleiksi ja sitten on tietysti niitä jotka yrittävät epätoivoisesti olla jotain muuta:)
Kaikkea saa kokeilla... mutta jos kokeilet se tarkoittaa että olet enemmän biseksuaalimpi kuin muut. Itse uskon ettei ole homoja tai heteroita... kaikki on jotain siltä väliltä. Jos et tunne kiinnostusta omaa sukupuoltasi kohtaan ollenkaan, olet noin 99,9%:sti hetero. Mutta suurin osa varmasti liikkuu siinä välissä.
No älkää välittäkö "teorioistani"... otin muutaman kaljan.
Homous on ihmisen perusolotila. Hereona itseään pitävä pinnistelee pysyäkseen heteron kirjoissa. Homo on antanut periksi perimmäiselle ihmisen minuudelle.
Siksi jos ajatteletkin homoutta, olet jo pikkasen antanut periksi
Tällä periaatteella uskonnot tulkitsevat homoutta, verraten homoutta syntiin, näppärää.
Jos pitää enemmän pinnistelystä olemalla hetero, ja pärjää sen olotilansa kanssa, niin ok, mutta jos ei jaksa, niin olkoon hän homo, bi tai mikä ikinä.
On ihailtavaa katsoa miestä, joka kantaa ylväänä heterouttaan läpi elämän, vaikka kaipaisi miestä kuinka paljon tahansa.
Samoin on ihailtavaa katsoa homoa, joka avoimesti elää elämäänsä tunnustaen homoutensa.
Mies on mies, olitpa sinä millainen tahansa, ole ylpeä siitä.
Hyvää talvipäivän seisusta!
Koska hetero ei koskaan harrasta seksiä oman sukupuolen edustajan kanssa, ei edes unelmoi siitä.
Homo taas ei koskaan harrasta seksiä vastakkaisen sukupuolen edustajan kanssa, ei edes unelmoi siitä.
koska yhteiskunnalle homous on jossain määrin vieläkin tabu ja enemmän leimaava tekijä kuin heterous. ja koska kiinnostus samaa sukupuolta oleviin henkilöihin nähdään poikkeamana massasta eikä sen katsota olevan massan vallitseva piirre. (useimmat ihmisistä näkevät homoseksuaalisuuden itsenäisenä erikoisuutena eivätkä vain seksuaalisuuden yhtenä muotona). joten jos jollakin se piirre sattuu esiintymään niin automaattisesti oletetaan että tämä piirre on tässä kyseisessä yksilössä vallitseva.
itseasiassa se on varmaan vain kiinni yleisistä mielikuvista ja käsitteistä.
--
ja kun joku puolusteli tuota mielipidettään siitä ettei ihminen ole koskaan puhtaasti jotakin tiettyä seksuaalista suuntautumista muutamalla kaljalla, voin sanoa että kyseessä on pääpiirteiltään aika yleinen mielipide olipa nautittu alkoholia tai ei...