Hyundai Trajet?

Perheauto

Onko kellään kokemuksia Hyundai Trajetista? Onko käytännöllinen sisätilaratkaisuiltaan, mitä hyvää, mitä huonoa? Miten mahtuu lasten istuimet? Entä tavaratilaan vaunut & rattaat? Onko taloudellinen? Ajettavuus? Dieselmoottorin kestävyys? Muuta mainittavaa?

8

4839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekka.p

      Ensi vuonna,kaverilla oli moinen ja ajoi sillä 80 tonnia ennen kuin vaihtoi santa fehen(mukulat muutti pois).oli ihan tyytyväinen,ei ollut vikoja ja hyvät tilathan siinä on.
      Itse olen kerran ajanut sitä 2,7 V6 koneista ja tykkäsin kyllä.

    • Konsultti

      - tilava ja tukevan oloinen käyttöauto
      - liikkuu hyvin 2.7 V6:lla
      - mukava matka-auto
      - todella isot peilit
      - ei uusimpiä sähkövimpaimia, hieman vanhanaikainen (=> hyvä asia vikojen kannalta)
      - 30 000 km ajettu, ei mitään vikoja (v.2001 ajettu hankintahetkellä 75 000 km
      - bensaa vie...mutta niimpä kaikki tämänpainoiset isolla bensakoneella olevat automaatit..keskikulutus ollut 11.5 l/100 km sekalaisessa ajossa

    • ja hyvä

      Meillä on takana 52 tkm 1,5 v vanhalla 2-litran bensa-Trajetilla. Kuten konsultti jo totesi, auto on hyvä ajaa, ja hallintalaitteet siitä huolimatta kevyitä käyttää=vaimoväki tykkää todella. Tavaratilahan ei ole valtava, mutta silti selvästi parempi kuin kuin ns. leikkitila-autojen esitykset. Vaunujen pakkaamista kannattaa simuloida liikkeessa tai koeajolla, tilaahan tulee jos ei tarvii esim. toista 3. rivin penkkiä. Keskirivin penkkikohtaisilla säädöillä voi pelata jalkatilaa lastenistuimille, meillä ollaan onnistuttu myös selkä menosuuntaan asennuksessa ihan jees.

      Talviautokin se on, viime talven pakkaset ajeltiin läpi ilman ongelmia ja yllätys oli lämmön riittäminen hyvin myös -37 asteessa! Itse istuin tuolloin 250 km:n matkan takimmaisella penkkirivillä - kyllä, normaalikokoinen aikuinen istuu siellä ihan siedettävästi.

      Ei vikoja, vaihdettu kaksi ajovalopolttimoa ja 30 tkm huollossa takuuseen takapäästä pari hitusen väljää puslaa.

    • Perheauto

      Vaikuttaa siltä ettei kenelläkään ole mitään hirmu negatiivista sanottavaa Trajetista. :) Eipä ole muiltakaan nettisivuilta haukkuja löytynyt. Näyttää siltä että saattaapi meidän seuraava auto hyvinkin olla Hyundai, varsinkin jos perhe tästä lähiaikoina kasvaa. On meinaan jo aika ahdas meidän farmarifocus vaikka on vasta yksi lapsi ja koira. Kun vaunut täyttävät tavaratilan niin tavarat ovat sitten etupenkillä (joka on lastenistuimen takia säädetty mahdollisimman eteen) ja koira siinä ainoassa vapaaksi jäävässä jalkatilassa lastenistuimen edessä. Siellä sitten takalasit huurussa mukavasti matkustellaan... ;)

    • ajaja

      Ostin keväällä käytetyn trajetin vm 2002, diesel ja automaatti ja olen tyytyväinen. Ostohetkellä oli ajettu n. 69000 km, nyt mittarissa on 80000. Ainoa vika tähän asti on takaoven sensori eli ei aina "älyä" että ovi on avattu (eikä oven valo siten syty palamaan).
      Auto on hyvä ajaa, peilit on tosi isot verrattuna muihin ajamiini autoihin eli taakse on hyvä näkyvyys. Lastenrattaat mahtuvat taitettuna juuri tavaratilaan, "oikeita lastenvaunuja" ei varmaankaan saa kunnolla mahtumaan ellei poista ainakin yhtä takarivin penkkiä. Penkit ovat suhteellisen painavia kanniskella eli jos usein pitää muunnella sisätiloja, voi tämä olla miinuskohta. Penkit voi tosin myös päätuen poistettuaan taittaa ja kääntää pystyyn jolloin tilaa jo tulee enemmän ilman että penkkiä täytyy kokonaan poistaa.
      Minulla on kulunut noin 8-9 litraa dieseliä per 100 km, automaatti-ilmastointi aina päällä.
      Auto tuntuu lämpenevän hyvin, 5-10 km päästä on jo ihan lämmin autossa ainakin tällä nollasäällä (kovempia pakkasia auto ei ole vielä kokenut).

    • toimii

      Vaihdoin pitkän harkinnan jälkeen Trajettiin 2.0 litran bensakoneella (automaatti).
      Mittarissa 3000km ja ajettuna on n. 3kk.

      Ensin meinasin ottaa 2.7 litran V6 koneella, mutta mulle ovat tehot riittäneet tälläkin.
      Taloudellinen tuo kyllä ei ole. Bensaa menee keskimäärin n.10-11 l/100km. Tosin aika paljon kaupunkiajoa. Maantiellä pääsee ehkä n. 8 l/100km

      Ajettavuus on hyvä ja lastenistuimia menee nätisti 3kpl keskiriville. Taakse jää tavaroille ihan mukavasti tilaa (ei ole vielä tarvinnut ottaa takarivin istuimia pois).

      Tuskin olisin tähän merkkiin päätynyt, jolleivat kaikki olisi kehuneet sitä lähes joka testissä. Vielä ei ole mitään vikoja ollut ja melko luotettavalta tuntuu.
      Talviajettavuus yllättänyt positiivisesti.

    • on 2,0l bensa

      Joo tollanen 2004 lopussa käyttöön otettu kulkine on ollut kohta vuodenpäivät ja eipä voi valittaa. Katsoin tossa sekalaisen ajon kulutuksen n9000km:lle ja jäi hitusen alle 10l/100km, eli mielestäni kohtuullinen tään kokoselle autolle. Nyt koko autolla takana n.50tkm josta itse olen ajanut 19tkm ja ainut takuukorjaus oli kattovalopaketti kun se ei syttynyt aina kun avasi oven, mutta sekin meni takuuseen ja lyhkästen polttimot piti laittaa eipä oo ollut muuta.Suosittelen jos ei oo merkkiä kohtaan ennakkoasennetta.

      • henry

        Trajet 2,0 manuaali 2002, ajettu 122000km. Ollut
        uudesta asti 6 hengen perheellämme. Kulutus kesällä matka-ajossa 7,8L/100, nurkissa 10-11L.
        Nyt katsastuksessa uusitaan etupään alapallonivel 150E työt. Ei muita ongelmia.
        Ei ainakaan itsellä lämppärissä tai vilkun äänissä mitään ongelmia; ohjaus on mielestäni tanakka ja takajousitus normaaliajossa täysin ok.
        Vaihtoarvo huono; sama myös muilla tila-auto merkeillä, mutta 4,5 vuoden jälkeen käyttöarvo edelleen erinomainen, arvosana tämän kokemuksen myötä vähintään hyvä . Henry 5 henkeä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3025
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1580
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1432
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1332
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      41
      1260
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1186
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1148
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      119
      979
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      902
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      783
    Aihe