mikä kolisee

mikä ihme voi kolista etupäässä, vaikka juuri vaihdettu "koiranluut" uusiksi! silti vaan kuuluu pauketta esim. montuissa!
123690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kyllä ruotsin rauta kestää, heja swerige !!!!

Äänestä

Vaihdatin omasta koiranluut myös ja silti välillä kolahtaa. Sanoivat huollossa että iskareissa on joku "kumipusla" tai vastaava joka on ehkä kulunut ja saattaa aiheuttaa kolinaa. Tiedä sitten? Nekin voi kyllä vaihtaa mutta maksaahan sekin joten kannattaa varmaan vaihdattaa iskaritkin samantein.

Äänestä

Toinen etuiskareista melko varmasti.

Äänestä

Tarkistappa jousen alimmainen kierre,onko pehmustekumi jousen kierteessä tallella.

Äänestä
  • .. ei se mitää vakavaa ole.. kuuluu auton ominaisuuksiin, ainakin minulla

    Äänestä

katso onko jousen alapäässä kumi tallella
itse laitoin 10cm kumiletkun. leikkasin halki letkun ja laitoin liimaa väliin ja nippusiteellä kiinni on kestänyt jo yli vuoden ja loppui kolinat.jousi ottaa yhteen!!
toinen mikä aiheuttaa kolinat on jousikupissa olevat kivet eli laita jousen alle kaksi ruuvimeisseliä ja väännä jousta vähän ylös ja putsaa vesipaineella tai ilmanpaineella kivet pois niin taas loppuu kolinat.

Äänestä

Eli veikkaan jompaa kumpaa noista. Omaani vaihdoin sisemmät ja uloimmat raidetangon nivelet uusiin ja alapallot myös, kolinat loppu heti.

Äänestä
  • onko ne pirulliset vaihtaa? Itsellä edessä kun ei mennyt leimalta läpi. Saappiin oon joskus vaihtanu. Sehän vaatii ohjausvaihteen irti oton vai? vastaa mahd pian! Kiitos jo etukäteen!!

    Äänestä

  • mikamp5 kirjoitti:

    onko ne pirulliset vaihtaa? Itsellä edessä kun ei mennyt leimalta läpi. Saappiin oon joskus vaihtanu. Sehän vaatii ohjausvaihteen irti oton vai? vastaa mahd pian! Kiitos jo etukäteen!!

    No eihän ny sentään ohjausvaihdetta irti oteta! ulkopää irti, sisemmän kumipalje irti ja sitten kierretään sisänivel irti hammastangon päästä.
    Ainakin vanhakorisessa merkkiliike ei edes viitsi pitää hammastangosta vastaan, kun vääntävät irti nivelpallosta. Eikä tietysti voikaan pitää, kun käyttävät sellaista pikalukittuvaa "mokkonuijamallista" työkalua. Pitää näet 10 minuutissa tehdä homma, josta vissiin tunnin hinnan sitten veloittavat.

    Muistelisin, että uusikorisessa ainakin tehtaan ohje vaatii käyttämään erikoistyökalua, jolla pidetään hammastangosta vastaan.

    Äänestä

Volvo kuskin itsetunto, kun luuli saavansa parasta!

Äänestä

ainakin autaa se vastaavan tuntuseen kolinaan, että täydellä verkostonpaineella vesiletkun kanssa pesee ne jousi lautaset puhtaaksi n.4-5 kertaa vuodessa(huollosta saatu ohje ja tämä auttaa ainakin mulla)

Äänestä

ominaisuus,eikä mikään ammattikoululisen huomautus,älkää laittako varsinkaan v70:stä.itse eroon päässyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


timbe.83 kirjoitti:

mikä ihme voi kolista etupäässä, vaikka juuri vaihdettu "koiranluut" uusiksi! silti vaan kuuluu pauketta esim. montuissa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu