00161 ja 00163 IBM

Onko peli menetetty kun IBM läppäri herjaa koodeja 161 ja 163.Biossin patteri on vaihdettu ja tehty NS:insinöörinollauksia.Salasanoja ei ole eikä tiedetä.Vanha läppäri ja käyttis on 98winukka.Otetaan asiallisia kommentteja vastaan
7258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Perinteisesti IBM:n virheilmoitukset ovat siitä nörteimmästä päästä. ;)

Ei muuta kuin IBM:n sivuille lataamaan manuaalia ja tavaamaan kryptisten virheilmoitusten merkitystä siitä. Käsikirjoissa IBM puolestaan on hyvä.

Äänestä
  • Löysin koodit: Patteri loppu ja päiväys ja aika ei asetettu. Helpottiko yhtään? ;)

    Mene BIOS:kseen ja pane päiväys kohdilleen.

    Äänestä

Googleta vaikka koneesi mallin perusteella reference disk ja sitten voit saada koneen taas järkiinsä.

Vanhan paprun mukaan 161 on useimmiten patterin koodi ja 163 on kello/päiväys ja sitä ei ilman ko. levykettä saa biosille kerrottua.

Äänestä
  • Tarvii varmaan disketti-aseman ja korpun kun koneessa on "pika" vaihdettava cd-asema,että pääsee biossiin jotta kone tunnistaisi uuden patterin ja saisi pm/ajan paikaleen.Vai kuinka???

    Äänestä

  • Tosi tunari kirjoitti:

    Tarvii varmaan disketti-aseman ja korpun kun koneessa on "pika" vaihdettava cd-asema,että pääsee biossiin jotta kone tunnistaisi uuden patterin ja saisi pm/ajan paikaleen.Vai kuinka???

    Todennäköisesti, koska reference disk´in lataaminen buuttaavalle CD:lle ei taida auttaa, koska eipä taida laite osata käynnistyä CD:ltä.

    Äänestä

  • Kultainen kädenlyönti kirjoitti:

    Todennäköisesti, koska reference disk´in lataaminen buuttaavalle CD:lle ei taida auttaa, koska eipä taida laite osata käynnistyä CD:ltä.

    miltäköhän sivulta sen reference-levykkeen saisi imuroitua kun tuppaa noi IBM sivut olemaan niin paljon roinaa täynnä,sama kuin etsisi neulaa heinäkasasta joka ei ole siellä kumminkaan

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Tosi tunari kirjoitti:

Onko peli menetetty kun IBM läppäri herjaa koodeja 161 ja 163.Biossin patteri on vaihdettu ja tehty NS:insinöörinollauksia.Salasanoja ei ole eikä tiedetä.Vanha läppäri ja käyttis on 98winukka.Otetaan asiallisia kommentteja vastaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu