Merkillinen uni parin vuorokauden takaa. Alkuun se oli todentuntuista oloa kotimaisemissa,tosin parikymmentä vuotta sitten. Ensimmäiseksi löysin kummallisen laitteen, joka osoittautui aseeksi. Pian tämän jälkeen alkoi esiin tulla outoja hahmoja, jotka piti tuolla aseella tappaa. Uni alkoi muistuttaa tietokonepeliä,johon olin joutunut sisään. Mukana oli hahmoja ja aseita kaikista tunnetuista peleistä. Viimeisenä "hirviönä" vastaan tuli yli kaksi metriä pitkä (olen itse 195 cm) antiikin kreikkalainen soturi. Loppua en kuitenkaan enää nähnyt, eli en tiedä, voitinko sen vai alkoiko "taso" alusta.
Mitä tämä merkinnee ja miksi useimmat viimeaikaiset unet ovat kaikki sijoittuneet vanhalle kotipaikalle, jolla edelleen asuu äitini ja toinen veljeni perheineen.
Mitä tämä merkinnee ja miksi useimmat viimeaikaiset unet ovat kaikki sijoittuneet vanhalle kotipaikalle, jolla edelleen asuu äitini ja toinen veljeni perheineen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Unet toistuvat sellasissa paikoissa, joissa on jotain jäänyt epäselväksi tai käsittelemättä. Jokin siis vaivaa, liittyen kotipaikkaan. Varmaankin lapsuuden käsittelemättömät, vaikeat asiat tulee alitajunnasta niin kauan kuin tunnistat ne.
Olisiko alitajunnassasi siis kätkettyjä aggressiivisia tunteita lapsuudesta? Voisiko iso sinua hiukan isompi hirviö olla vaikka isäsi tai veljesi? Jos olio olisi symbolisesti isäsi, voisi se liittyä ns. isän murhaan. Eli jokaisen miehen tulisi jossain vaiheessa elämäänsä "tappaa" isä, eli tulla itsenäiseksi mieheksi. Se on ihan hyvä symboli, se voi olla vapauttava, tulet oman elämäsi herraksi. Jos et vielä voittanut tätä hirviötä, sinulle tullaan varmasti antamaan uusi tilaisuus unessa. Koita sitten katsoa taistelu loppuun ja taistella itsesi vapaaksi.