Suolasyövytyksen aiheuttamista vahingoista,kävin tuossa katsastamassa Saksasta vajaa 4 vuotta sitten hankkimani auton,oli 4:s katsastus Suomessa.Auton ikä on nyt 20 vuotta ja auto on jokapäiväisessä käytössä,katsastus tapahtui huomautuksitta niinkuin edellisetkin katsastukset,ko.autoa ei ole valmistuksen jälkeen massattu,eikä katsastusmiehen mukaan ole tarvettakaan,alustaa eikä jarruja ei Suomessa ole vielä korjattu,ajettu täällä yli 60 tuhatta (kokonaisajomäärä ei tiedossa)ruostetta ei ole.Nyt ihmettelenkin kun työssäollessani ajoin toistakymmentä uuttakin Suomiautoa ja käytetyt päälle,ei yhdelläkään olisi päässyt 20 vuotta paalaamatta,nyt pähkäilenkin että syyn täytyy olla Suomalaisessa ala-arvoisessa tiesuolassa,koska Saksassa suolataan teitä enemmän ja autot eivät ruostu,ottakaa kantaa näin vaalien alla !!!.
Valtio / tienpitäjä
Vastuuseen
5718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pientä murhetta tuo peltien ruostuminen on verrattuna pohjavesien pilaantumiseen. miksi tästä asiasta ei puhuta kuin karpossa 5 vuoden välein. on se saatana kumma kun pitäs olla sulat tiet läpi talven.
Miten ne saksalaiset myy meille sellaista???
Ovat auton rakenteita ajatellen huomattavasti rankemmat kuin saksassa. Suomen rajut lämpötilan vaihtelut luovat hyvät edellytykset ruosteelle. Auton kori "elää" kun kesällä voi olla 30 ja talvella -30, että siinä yksi selitys miksi saksassa kori ei ruostu yhtä helposti kuin suomessa.
Kuitenkin ne suolatut autot ovat siellä keskimäärin yhtä paljon tai enemmän ruosteessa kuin suomiautot.
Itse autonsa hakevat eivät tuo ruosteisia tänne ja siksi moni luulee etteivät autot siellä ruostu. Jobbareilta taas löytyy pahojakin ruostepommeja.
vain on paljon lyhyempi: Tavllisesti
suomessa ensimmäiset suolat levitetään lokakuussa, saksassa joulukuun alussa ja viimeiset suomessa huhtikuun lopulla ja saksassa helmi maaliskuun vaihteessa.