minun pitää mennä toukokuussa
mangeetti kuvaukseen
sieltä katellaan onko sikiö aikana
mennyt hermosolut ns. väärään paikkaan
jos on niin katellaan löytyykö jotain
etäpesäkkeitä ne voi leikata
pois jos on (hyvällä) paikalla
tietoa kiitos......
valitan jos on kirjoitus virheitä
huimaa niin perkeleesti
tiputetaan lamictal pois niin
jää vain trileptal ja absenor
lekuri sano että tällä suola määrä
vähyydella ei pitäis huimata
hah tulis katteleen
on muuten huvittavaa katsoa tunnin
kuluttua millainen on paketin
päällystämisen tulos kun samaan
aikaan on huimannut..
mangeetti kuvaukseen
sieltä katellaan onko sikiö aikana
mennyt hermosolut ns. väärään paikkaan
jos on niin katellaan löytyykö jotain
etäpesäkkeitä ne voi leikata
pois jos on (hyvällä) paikalla
tietoa kiitos......
valitan jos on kirjoitus virheitä
huimaa niin perkeleesti
tiputetaan lamictal pois niin
jää vain trileptal ja absenor
lekuri sano että tällä suola määrä
vähyydella ei pitäis huimata
hah tulis katteleen
on muuten huvittavaa katsoa tunnin
kuluttua millainen on paketin
päällystämisen tulos kun samaan
aikaan on huimannut..
Vastaukset 6
Vanhimmat
että tuolla alempana oli jutua
leikkauksesta
no.
ei ole vielä leikattu eikä
tiedetä leikataako
vasta mennään kuvauksiin
Pojallani epilepsian aiheuttaa juuri kyseinen hermosolurypäs, joka on sikiöaikana päätynyt vääräänpaikkaan. Hänellä toistaiseksi oireet ovat onneksi melko harmittomia, eli pari kohtausta on ollut. Rypäs on melko pieni, halkaisijaltaan noin 8 mm, mutta kukaan ei tiedä miten se alkaa käyttäytyä, eli aktivoituuko pahastikin vai pysyykö lähes oireettomana. Sinulla on ilmeiseti rajumpia oireita, kun leikkausta harkitaan. Poikani rypäs sijaitsee muistaakseni keskellä vasemman lohkon motoriikka aluetta, joten leikkaus ei liene hänelle vaihtoehto, vaikka oireet pahenisivatkin. Hänellä sähköpurkaukset vaikuttavat myös hengitykseen.
Sinulla ei ilmeiseti ole koskaan tutkittu kerroskuvauksella aivoja, koska siinä näkyy selvästi jopa niinkin pieni poikkeava alue, kuin pojallani on.
Onnea tutkimukseen, siis siinä mielessä, että se auttaisi löytämään tehoavan hoidon.
Ja hyvää joulua kaikille!
Hei Juulia!
Säää oot menossa magneettikuvaukseen. Itse sairastuin epiin aikuisiällä eikä magneettikuvauksesssa v.-94 ja tietokonetomografiassa löytynyt silloin yhtään mitään, eeg:ssä pieniä piikki-hidasaaalto-komplekseja. Neurologin mukaan kansankielellä ns. "pieni arpi". Tänä syksynä ruvettiin tutkimaan leikkausmahdollisuutta jatkuvien kohtausten vuoksi ja koska mitkään lääkeyhdistelmät eivät tunnu tehoavan, ei mitään magneetissa, viikon mittainen pinta-videotelemetria Kuopiossa antoi aihetta jatkotutkimuksiin ja myöhjemmin kalloon porattiin Kuopiossa 4kpl 10 mm:n reikiä joista laitettiin kallonsisäiset elektrodit ( 56 kpl platina-antureita) jotka rekisteröivät 6kohtausta 2:n viikon aikana videotelemetriassa. Pesäke löytyi vasemmasta ohimolohkosta, joka poistetaan helmikuussa. Vielä on edessä tammikuussa ns. wada-tutkimus, jolla testataan muistia ja paikannetaan puhekeskus.
Nuista sun lääkkeistäs: olen syönyt sekä trileä että lamia, ja Trileä jopa annoksella 3x900mg/vrk. Silloin sai pitää seinistä kiinni kun käveli ja katerlla yhdellä silmällä kun kaikki näkyi kahtena! Hyvää Joulua Sulle Ja Muillekin!
Hei! Olin KYS:n epilepsiakirurgiassa 1992, jota ennen oli ollut reilun vuoden ilman kohtauksia. Samana vuonna ennen kirurgiaa tehtiin PET, SPECT, MEG, MRI ja S-EEG eli syväelektrodirekisteröinti. Vain S-EEG aiheutti sivuvaikutuksia, eli migreeni puhkesi kesken tutkimuksen. Häiriöpesäke oli oikean ohimon kärjessä. Toivuin kirurgiasta parissa päivässä. Kirurgian jälkeenkään ei ole ollut yhtään kohtausta, mutta siitä huolimatta on määrätty elinikäinen lääkitys, jonka takia myös elinikäinen alkoholikielto ja ammattiajokielto. Lääkityksenä on Okskarba ja klonatsepam.
en ole ennen kuullut noista
lääkkeistä mitä ne on.
(epilepsia lääkkeitä tietenkin mutta
noin yleensä)
Yliopiston Apteekista löytyy nämä tuotteet.
Okskarbatsepiini: Apydan ja Trileptal
Klonatsepaami: Rivatril
Olikohan tämä nyt se, mikä oli hakusessa? Itselläni ei ole näistä lääkkeistä omia kokemuksia.