No nyt se sitten tuli tämä uusi ulosottolaki.
Mitä tämä käytännössä tarkoittaa?
Mitä tämä käytännössä tarkoittaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Erittäin rankat ulosottolain muutokset on lakivaliokunta hyväksynyt. Käytännössä tämä tarkoittanee, että lainmuutosesitys menee sellaisenaan eduskunnassa vielä näillä valtiopäivillä läpi.
Nyt ei ole mitään velallisella enää mitään suojaa, vaikka velkomustuomio oli väärä. Lain muutokset antavat lähes täydelliset valtuudet kihlakuntien voudeille viedä "tuhkatkin pesästä", jopa sivullisilta.
Kaiken lisäksi:
Suomessa on "Suuren laman" aikana velkaantuneiden ihmisten kohteluun ryhdytty soveltamaan taannehtivaa lainsäädäntöä. Näin heistä on tehty monessa tapauksessa rikollisia, vaikka heidän menettelynsä on ollut oikeussuhteen syntyhetkellä vallinneen lainsäädännön mukaista. Kysymyksessä on samanlainen taannehtivuus kuin oli sotasyyllisyys- ja asekätkentälakien kohdalla.
Aiheesta kiinnostuneille löytyy kantelu Euroopan komissiolle osoitteesta: www.saunalahti.fi/~promer1/kantelu_komissiolle.htm
Taidat olla väärässä. Tarkistappa tietosi jostain muualta kks. Käytännössähn tämä tarkoittaa, että v2008 osalat ns. "vanhenee" velat eikä vouti pääse käsiksi
Viranomainen voi periaatteessa väittää mitä tahansa "sivullisella" olevaa ulosottovelallisen omaisuudeksi. "Sivullisen" on pakko pystyä todistamaan omistusoikeutensa saadakseen pitää omaisuutensa. Ihmisten tulisi siten säilyttää kuitit kaikista hankinnoistaan "ihan varmuuden vuoksi, jos ulosottomies sattuisi väittämään sitä ulosottovelallisen sukulaisen/tuttavan/naapurin/tulevan puolison omaisuudeksi".
Säännös on ilmeisesti maailmanlaajuisestikin ainutlaatuinen.
Lain konkeloista laajemmin: http://www.saunalahti.fi/~promer1/kantelu_komissiolle.htm
En toki tiedä miten hyvin olet perillä ulosottolaista ja velkojen perintätoimista nykyisen ja uudistetun ulosottolain keinoilla.
Mainitsit vuosiluvun 2008. Käytännössä sillä ei ole mitään merkitystä, monestakin syystä.
Oikeusministeri Johannes Koskinen on 26.11.2002 todennut: ”…vaikka velka ei olisikaan enää ulosottokelpoinen, se säilyy silti voimassa ja velkoja voi jatkaa sen perintää muilla keinoilla”.
Ulosoton vanhenemisesta huolimatta yksityiset perintätoimistot jatkavat perintää
Laajemmin aiheesta: http://www.saunalahti.fi/velkakirja.htm
En toki tiedä miten hyvin olet perillä ulosottolaista ja velkojen perintätoimista nykyisen ja uudistetun ulosottolain keinoilla.
Mainitsit vuosiluvun 2008. Käytännössä sillä ei ole mitään merkitystä.
Oikeusministeri Johannes Koskinen on 26.11.2002 todennut: ”…vaikka velka ei olisikaan enää ulosottokelpoinen, se säilyy silti voimassa ja velkoja voi jatkaa sen perintää muilla keinoilla”.
Ulosoton vanhenemisesta huolimatta yksityiset perintätoimistot jatkavat perintää
Laajemmin aiheesta: http://www.saunalahti.fi/velkakirja.htm
.. oikeusministeri Johannes Koskisen lausunnosta ja velkakirjan merkityksestä ulosoton ja perintätoimien yhteydessä.
http://www.saunalahti.fi/~promer1/velkakirja.htm
Miksi ulosottomies haluaisi väittää
jonkin omaisuuden kuuluvan
ulosotettavan naapurille?
.. vaan päinvastoin
jos ulosottomies sattuisi väittämään sitä ulosottovelallisen sukulaisen/tuttavan/naapurin/tulevan puolison omaisuudeksi".
jos ulosottomies sattuisi väittämään sitä ulosottovelallisen omaisuudeksi