Olen 90-luvun alussa velkaantunut työssäkäyvä henkilö. Velkasaneeraukseen hakeutuminen ei ole onnistunut, tilanne on tavattoman monimutkainen, vaikka uutta velkaa en ole ottanut 14 vuoteen. Nyt seuraan meneillään olevan lakiehdotuksen etenemistä.
Kävisin mielelläni kirjeenvaihtoa vastaavanlaisessa tilanteessa olevien kanssa. Kukaan lähiympäristössäni ei tiedä tilannettani. Työpaikallani tietää ainoastaan kamreeri, näistähän ei voi puhua. Kirjoittakaa mulle vaikka anonyymeinä: [email protected] .
Essi
Kävisin mielelläni kirjeenvaihtoa vastaavanlaisessa tilanteessa olevien kanssa. Kukaan lähiympäristössäni ei tiedä tilannettani. Työpaikallani tietää ainoastaan kamreeri, näistähän ei voi puhua. Kirjoittakaa mulle vaikka anonyymeinä: [email protected] .
Essi
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aika outoa ettet ole päässyt velkajärjestelyn piiriin. Itse pääsin siihen ja se on nyt kohdaltani ohi lisätilityksineen. Tosin velkaantuminen johtui kohdallani takausvastuun kaatumisesta maksettavakseni.
Mitä sinä tarkoitat, lisätilityksineen ohi ?
Kun järjestely päättyi, meille lsakettiin että olimmeko maksaneet joka vuosi tarpeeksi. Tulot oli lisääntyneet eli jouduimme tilittämään velkojille vielä lisää pikkasen. No, ne on nyt maksettu myös. Velkajärjestelyn viimeisen päivän jälkeen (Päättymispäivä) velkojat seuraavat vielä tulojasi mutta kaiken kaikkiaan olet puhtailla papereilla heti kun viimeinen päivämäärä on ohi. Me ostimme välittömästi oman asunnon. Turha väittää että lisää velkaa heti koska olimme järjestelyssä takausvastuun takia ja saimme asuntolainan samoilla lyhennysmaksuilla kuin olisimme maksaneet vuokraa. (lisättynä yhtiövastikkeella). Tsemppiä kaikille vielä järjestelyn piirissä oleville. Pitäkää siis huoli että Teille tarkistaa joku ulkopuolinen että oletteko vielä joutumassa maksamaan lisämaksuja. Niitä tulevat vielä velkojat vaatimaan jos ettei käräjäoikeuden kautta hae siihen päätöstä. Hyvä laki mutta ei niin yksinkertainen kuin luulisi. Meillekin se tuli yllätyksenä kun eräs pankki rupes vaatiin lisätilityksiä. Vaativat enemmän mitä todellisuudessa oli joten palkkasimme lakimiehen tekemään kaikki oikein. Oikeusaputoimistosta saimme hyvän avun ja omavastuu maksu oli pieni. Velkaneuvojat eivät kerkiä tämmösiä tekeen ainakaan täällä missä me asutaan.
Muistutuksena: PAISTAA SE PÄIVÄ RISUKASAANKIN!!!!
SIIS SEURAAVAT VIELÄ 2 VUOTTA JÄI KIRJOTTAMATTA
Hei!
Kirjoitit, että seuraat meneillään olevan lakiehdotuksen etenemistä. Mikä lakiehdotus on meneillään?
Olen myös 90-luvun alussa velkaantunut jne....
Että velat vanhentuvat vuonna 2008 jos ovat yli 15vuotta vanhoja,eli päätös jossa saatava on saanut lainvoiman 1.1.1991 tai aikaisemmin niiden ulosotto kelpoisuus vanhenee ja sen jälkeen ei velkoja enää voi periä saatavaa,eikä sillä näinollen ole lainvoimmaa. Uutta oikeuden päätöstä ei myöskään saa enää samalle saatavalle.