Juna Turkuun

....

Nyt oli TS:ssä juttuja, että junaliikenne Turun ja Uudenkaupungin välille voitaisiin avata uudestaan.

"Liikenne- ja viestintäministeri Susanna Huovinen (sd) pitää henkilöjunaliikenteen avaamista Turun ja Uudenkaupungin välillä perusteltuna. " -TS

Tosin lähinnä työmatkalaisille.

8

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juna

      Pääseepähän helpommin turkuun ostoksille,kukapa nyt omasta kylästä mitään haluaa ostaa,rikastuvat vielä kauppiaat.

    • Perskuta rallaa

      Pääsevät Saabilta lomautetut hakemaan töitä muualta ei tarvitse jäädä ALISENKADUN mittamieheksi tai naiseksi.

    • Toispualtjokke

      Kunpa saataisiin kiskobussi menemään vaikka joka toinen tunti U:gista Turkuun. Minä ainakin mielelläni jättäisin autoni Vinkkilän asemalle, kun pääsisin ihan Turun keskustaan raiteita pitkin.

    • mitenonkaanhan

      Nyt olisi junalle kova tarve, kun työntekijöitä tulee tuhansia lisää Uuteenkaupunkiin. Kuinkakohan nopeasti matkustajajunaliikenteen saisi pystyyn?

      • joukkoliikenne

        Ehkäpä valtio ja vr epäilevät vielä,että autotehdasbuumi jää lyhyeksi ilmiöksi,ja taas alkaisi tulemaan tappiota junaliikenteestä.Mukavemmin ja halvemmalla junalla kyllä pääsisi,kun tämä yksi ainoa ukista turkuun liikennöivä bussifirma laskuttaa n.14€ suuntaansa.Samalla rahalla voi mennä jo omallakin autolla.Hiilineutraalia todellakin...


      • sitenvuan

        Viime vuonna Liikennevirasto, eli valtion ratapuolesta vastaava osa, kannatti jo Uudenkaupungin matkustajajunaliikennettä, ja Varsinais-Suomen maakuntakin on asian takana. YLE:n uutinen aiheesta viime vuodelta löytyy tästä:

        http://yle.fi/uutiset/3-9297068

        Nyt tilanne on kuitenkin olennaisesti muuttunut, kun Uudenkaupungin työpaikkamäärän on ilmoitettu nousevan vielä tuhannella lisää siitä, mitä oli tiedossa viime vuoden puolella. Sen myötä junaliikenteen kannattavuus hyppää todennäköisesti jo selvästi kannattavan puolelle.

        Itse olen kuitenkin sitä mieltä, ettei matkustajaliikenteen aloitus vaadi sähköistystä. Jos pelätään liikennemäärien vuosien päästä hiipuvan, niin helpointa on aloittaa liikennöinti vaan dieseljunilla. Radalle tarvitaan tällöin vain uudet laiturit väliasemille (joilta pääsisi sitten sekä Turkuun että Uuteenkaupunkiin junalla, mikä mahdollistaisi julkisilla liikennevälineillä kulkemisen välipaikoissakin asuville) ja hiukan tasoristeysten siistimistä. Hinta-arvio väliasemille on tehtyjen selvitysten perusteella, ja hintatason nousu huomioiden miljoonan euron luokkaa. Kiskobussityyppinen lähiliikennejuna on muutaman miljoonan arvoinen, ja siirrettävissä toisaalle, jos liikennetarve hiipuu. Jos rata halutaan sähköistää, se maksaa 20 miljoonaa, mikä mahdollistaa ajelun sähköllä kulkevalla välineellä. Mutta dieselilläkin pääsee, jolla liikenne radalla nyt tavaraliikenteenkin osalta kulkee.

        Turun ja Uudenkaupungin välinen rata sinänsä on suht hidas nopeuksiltaan, mutta maantiet kiertävät niin paljon, että se on kilpailukykyinen vaihtoehto silti. Nykyinen nopeusrajoitus reilu 60 kilometrin radalla on 60 km/h raskaan liikenteen osalta. Matkustajaliikenteelle se olisi selvitysten mukaan 60-100 km/h, paikasta riippuen. Tasoristeyksiä on paljon, ja niissä kohdin nopeus on 60 km/h, ja joillain osuuksilla pääsisi kovempaa. Matka-aika Turun ja Uudenkaupungin välillä olisi selvitysten perusteella radan rajoitteet ja välipysähdykset huomioiden reilun 50 minuutin luokkaa, mikä mahdollistaisi hyvin tasatunnein kulkevan matkustajajunaliikenteen..


    • dmmdm

      Eteneeköhän juna nyt hallituksen puoliväliriihessä? Siinä on luvattu tehdä työllisyyttä edistäviä päätöksiä. Uudenkaupungin rata on yksi sellainen kohde, johon investoimalla voisi ehkä parantaa valtakunnan työllisyyttä. Bonuksena myös liikenteen päästöt vähenisivät.

    • tr565

      Tuskinpa tuossa junassa matkustajia paljoakaan olisi. Jokainen ajaa omalla autollaan ja mieluiten yksin. Eläkeläiset sillä vois turkuun mennä ja tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7342
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4068
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3585
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3120
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2289
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2275
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2248
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe