Amigo

fäö

Veneen kyljessä nimi Amigo(veneen merkki). Kyseessä on n.4.70m pitkä pulpettivene.Kukahan näitä valmistaa tai on valmistanut? Mikä mahtaa olla laatu ja ajo-ominaisuudet? Aika kevyeltä vaikuttaa.

10

6820

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmisti

      Amigoja ainakin 80-luvulla. Ihan asiallinen vene tietääkseni. KG-veneen nykytilasta ei minulla ole tietoa.

    • tuollainenkin

      oli usean vuoden,kokoisekseen ihan hyvä,naapuri tuon osti ja on nyt n.10 vuotta sitä käyttänyt.Ei mikään valtamerien ylittäjä mutta käyttökelpoinen.
      20 heppasella parhaimmillaan,ilmeisesti melko laadukaskin koska vieläkin toimii eikä ole mistään kohtaa ratkennut.Pohjatulppa kannattaa poistaa ja kuiduttaa reikä umpeen.
      Osta pois jos sellasta tarvitset ja hinta on sopiva.

      • fäö

        asiallisista vastauksista.
        Tätä yhtä ketjuun osallistunutta, (joka näköjään on tätäkin nimimerkkiä käyttänyt)haluan muistuttaa siitä, että tutti kannattaa pestä aina ennenkuin laitat sen takaisin suuhun.


      • amigo 470:n

        vuonna -86 suoraan valmistajalta joka oli Arjope Oy. Minkäänlaista pohjatulppaa ei ollut vaan sen joutui asentaan itse. Oli n. 10 vuotta mulla ja koneina 9.9 nelarista 30.seen Jammuun.


    • JJLeht

      Amigo veneitä valmisti joku yritys Kiuruvedellä joskus.

    • Anonyymi00011

      Kiuruvedellä tehty lasikuituvene, muotti muistaakseni Lapin puuveneestä
      olikohan Rovaniemeltä. Pietikäinen oli tämä valmistaja. Vakaa, hyväsoutuinen vene.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1093
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      829
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      818
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      653
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      579
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      537
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      532
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      532
    Aihe