Joskus täällä kyseltiin, miten ihmeessä saadaan aikaan illusio, että päähän ilmestyisi reikä joka on todennettavissa varjossa.
Sehän onnistuu vaikka pienellä käsipeilillä.
Ja jos haluaa kikkailla, niin esim joku hammaslääkärinpeili siis se semmonen millä katsellaan hampaita suussa. Niin kiinnittää moisen peilin vaikka sormukseen ja sormus sormeen. Ja reikä päähän temppua esittään.
Tarvitset vain takaa tulevan, jonka avulla teet oman varjosi seinälle. Sitten viet peilin vaikka korvan kohdalle lähelle päätä. Ja sitten vaan kääntelet peiliä ja tajuat idean :)
Kaikkee sitä tähän aikaan tuleekin kokeiltua :)
Reikä päähän, rintaan, mahaan jne
9
1273
Vastaukset
- Sekaisin-
Tarvitset vain takaa tulevan valon, jonka avulla teet oman varjosi seinälle. Sitten viet peilin vaikka korvan kohdalle lähelle päätä. Ja sitten vaan kääntelet peiliä ja tajuat idean :)
- magician000
"Ei peilejä eikä heijastavia pintoja. Ei apulaisia."
-Markku Purho
-Kannattaa tutustua temppuun ennen kuin älynväläys iskee. - Sekaisin-
magician000 kirjoitti:
"Ei peilejä eikä heijastavia pintoja. Ei apulaisia."
-Markku Purho
-Kannattaa tutustua temppuun ennen kuin älynväläys iskee.No tuo temppu onnistuu peililläkin. Joten Purholla vaan hieman kehittyneempi versio.
Peilillä pääsee ainakin hyvään alkuun.
- okko_ahre
magician mene harjoittelemaan tanssiva kävelykeppi temppua muista että se on helppo tehdä itsekkin =)
- magician000
.. valitat. Tosisaiat on joskus hyväksyttävä.
- okko_ahre
magician000 kirjoitti:
.. valitat. Tosisaiat on joskus hyväksyttävä.
muistatko miten sen voi tehä? tunge kävelykeppi läskiperseeseen ja ala tanssimaan :D :D
- magician000
okko_ahre kirjoitti:
muistatko miten sen voi tehä? tunge kävelykeppi läskiperseeseen ja ala tanssimaan :D :D
Stna pentu sul on sit kai hauskaa. Pippelipeppu huumoria..
Juu tolla peilillä pääsee alkuun mutta ei sitä katsojat huomaa kun kädessä kiiltelee?
Käytännössä testattu? - Pekkaaa
okko_ahre kirjoitti:
muistatko miten sen voi tehä? tunge kävelykeppi läskiperseeseen ja ala tanssimaan :D :D
Joo toi on aika hävytöntä jo, okko_ahre.
Vois tota temppuu testata mut tuli sama mieleen et se voi kiiltää peili. - Sekaisin-
Pekkaaa kirjoitti:
Joo toi on aika hävytöntä jo, okko_ahre.
Vois tota temppuu testata mut tuli sama mieleen et se voi kiiltää peili.Jos esim kiinnittää tuon pienen hammaslääkärinpeilin kiinni hervottoman mauttoman kokoiseen kimaltelevaan sormukseen, niin kukaan ei välttämättä tajua. Tosin nykyään on olemassa jo niin sanottuja mustia heijastimia. Siis näitä jotka heiluu tai pitäisi heilua ihmisten vaatteissa liikenteessä pimeällä kulkiessa.
Mitähän tempuja voisi tosiaan kehittää heijastimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360