mutta miksi vl:n puheet ovat niin imeliä ja vanhanaikaisia? Kylmät väreet menee selkää pitkin kun puhujat ja monet muutkin puhuvat ja Päivämiehen kirjoitukset ovat kuin tehtyjä lapsille tai vajaaälyisille tai kuin vanhoista suomi-filmeistä!? onko siihen joku syy ja oletteko itse tottuneet siihen?? Onko se sitä kuuluisaa kaanaan kieltä?
Kiitos
Kiitos
Vastaukset 8
Vanhimmat
muilla ei sananvaltaa.
Jos vähänkään arvioit SRK;n toimintaa tai saarnnajien puhetta, olet tuhoontuomittu.
Kyllä seroissa on viisaita ihmisiä. Mu
Yksinkertaisesti suut pitää olla tukossa.
Kaikenlainen ajattelu on ehdottomasti kielletty. On totuttu siihen. Aikuisen pitää olla lapsi. Yksikin arvosteleva sana jollekkin, sana leviää, tulee julkisuus, seurakunnan puhuttalu ja seurakunnasta erottaminen saatanan haltuun
Säkin ny siinä niin viisas , mukako sivistyny.
ei vaivaudu vastaamaan asiallisesti esitettyyn kysymykseen. Näin ne ennakkoluulot vain pysyy. No, ehkä ette itsekään tiedä vastauksia tai sitten olette niin tottuneita puhetapaanne, ettette huomaa siinä mitään poikkeuksellista tavispuheeseen...
Joo, kato ku me ollaan ni lapsellisi ja yksinkertasi ja muutenki ni vajaaälysi.
väittänyt teitä lapsellisiksi tai vajaaälyisiksi, mutta kielenkäyttönne on...hmmm... hiukan omantakeista ja vanhanaikaista ja kieltämättä imelää, kuten tuossa ap sanoikin. Mutta teillä ei sitten liene tietoa, mistä tämä johtuu?
osata nykysuomenkielellä sanoa, mitä "nimessä ja veressä" sekä "tulimeret" yms, tarkoittavat, käytetään satumaisia vanhoja metaforia-niille on tarkoitus itsekunkin mieliin kehittynyt saarnamiesten paatoksissa ja äänenpainoissa-pelkkiä kielikuvia ilman kummempia tarkoituksia kaikki tyyni, sananhelinää!
Sanoittaa uusiksi anteeksi anto,vapahtaja on syntynyt tänne maan päälle ,syystä siitä että me saamme syntimme anteeksi ,jonka hän lunasti kuollemalla .Silloin hän maksoi meidän kaikkien synnit mailmanloppuun asti ,siis synnit on anteeksi annettu vuonna 0033 pitkänäperjantaina ,meidän tulee se uskoa omakohtaisesti ja uskoa armosta synnit anteeksi .syy me olemme vain syntisiä kaikki tyyni.Jos me yritämme itse jotain se voi olla Jumalalle kauhistus ja ei hyvää,,Hyvää Joulua .!
Mitä tarkoittanetkin "imelyydellä"?
Jos erityisesti jokin asia kaipaa vastausta, niin sitä kannatta kysyä. On näet mahdoton tulkita "yleisesti imeliä puheita".
Tuolla alempana oli (toisen kirjoittajan) esimerkki .."nimessä ja veressä" sekä "tulimeret"
Vastaukseni ei ole täydellinen, mutta "nimessä ja veressä"--on kuvaus siitä, että Jeesus on lunastajan ja syntien sovittajan nimi. Veri kuvaa sitä uhriverta, jonka Jeesus vuodatti Golgatalla ihmisten syntien tähden. Noista tapahtumista Raamattu käyttää muitakin nimiä.
Tulimeri tarkoittaa esim. sitä, kun maailma palaa aikojen lopussa. Kait tiedät, että maailma on varattu tulen ruuaksi!
Ne ovat niin suuria asioita, joten on parempi tutustua niiden merkitykseen, kuin yrittää kääntää niitä "nykysuomeksi".
Tokihan kaikessa puheessa näkyy myös puhujan persoonalliset erot, mutta se ei ole ristiriidassa opin kanssa, joten iloitaan vaan erilaisista lahjoista.
Ihmisen ymmärrys ei riitä selvittämään noita tapahtumia perusteellisesti mitenkään, ei nyt eikä tulevaisuudessa. Edes maapallon luominen ei ole ymmärrettävissä, vaikka jokainen voi todeta sen olemassaolon.