kui pal tietsikka kuluttaa sähköö.
kertokaas ny nerot
NSDAP-NKVD
9478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ole varma mutta luulisin että yllätävän paljon. Sähkölaitiksikta kai voi vipata mittaria jolla homman saa selville, ja taitaahan noita mittareita olla kohtuu hintaan myynnisäkin.
Loppujen lopksi kannattaa aina kun epäilee että ei tarvii konetta muutamaan tuntiin niin laittaa virrat pois. Miä katkaisen yöksi kaikki virrat, siis pätkäsen powerin kytkimestä.
paljonko auto kuluttaa bensaa. Vastaat tietysti, että riippuu moottorin koosta ja monista muista tekijöistä. Ihan sama koskee tietokoneiden sähkönkulutusta. Tehokkaat prosessorit ja näytönohjaimet tuppaa kuluttamaan huomattavasti enemmän kuin vähemmän tehokkaat. Myös käyttöjärjestelmällä on oma osuutensa asiaan.
http://www.hongisto.info/tietokonesahko.htm
Kannettava vie normaalissa työpöytökäytässa jonkun 30-50 watttia. Tehokaspöytäkone tehokkaalla näytönohjaimella pelejä pelataessa jopa lähes 500 wattia.
tuskin voi viedä enempää kuin sen virtalähde antaa myöten. Jos on 80 watin muuntaja, se on sitten siinä. Mulla on muistaakseni 110 W (MacBook Pro).
Toki tossa mun viestissä oli noita typoja aika paljon, mutta kyllä siitä minun ymmärtääkseni käy selville, että kerroin läppärin vievän työpöytäkäytössä noin 30-50 wattia, joka ainakin minun käsittääkseni on vähemmän kuin vaikkapa 80 tai 110 wattia. En tiedä miten mac-fanaatikkojen laskuopin mukaan asia on.
Jos et suhtautuisi kaikkeen kirjoittamaani Win-fanaatikkona, olisit voinut huomata että itse asiassa vain vahvistin sen minkä sanoit. Mutta ei, kirjoitanpa mitä tahansa, sitä pitää katsoa Microsoft-rillien läpi...
jonkun verran mutta asiassa kaksi puolta. Ainakin tää miun "tehomylly" tuottaa sen verran lämpöä ettei pahemmin tarvitte muuta lämmönlähettä pieneen kämppään. Kesällä se on tuskastuttavaa kun kone hönkii lämpöä mutta näin, tai ei tänä talvena, mutta normaali jos talvi ois niin kivasti lämmittäisi.
ja sitten monitori päälle, littunäyttö ei paljon mitään mutta iso monitori 70-120W. Keskusyksikössä hetkellinen voi mennä 300W jos on tiukalle kellotettu prossu joka toimii 100% teholla.