Meddle on mielestäni todella hyvä albumi. Yksi Floydin hienoimpia, mutta levyllä vaivaa yksi asia. Se melko tasapainoton koska Echoes on viimeinen kappale ja kaikista pisin. Olisi ollut paljon parempi omasta mielestäni jos Echoes olisi jaettu kahteen osaan vastaavalla tavalla kuin Shine On You Crazy Diamond, Wish You Were Here -albumilla.
Vai mitäs meinaatte?
Vähän sama ongelma Atom Heart Mother -albumilla. Mutta Atom Heart Mother -levyllä on lopussa sentään erittäin upea Alan's Psychedelid Breakfast. Meddle hieman Atom Heart Motheria kypsempi, mutta ei "AHM" paljon jää jälkeen.
Meddle tasapainoton
6
735
Vastaukset
- Kilmouri
Meddle on paras. Tietty DSOTM:sta eteenpäin kaikki levyt olivat harkittuja kokonaisuuksia, mutta Meddlessä on vielä jotain jännää psykedeelisyyttä jäljellä. Muuten, se on tehty LP-aikana, jolloin ei voi sanoa, että se olisi levyn "viimeinen" kappale, vaan se on levyn kokonainan toinen puoli. Ei siihen aikaan mietitty levyn balanssia "putkeen" vaan puolisko kerrallaan.
Henk koht. olen sitä mieltä, että Atom Heart Mother on aika kökkö teos. Samaa mieltä ovat muuten Gilmour ja Waters.- Dazed.but.not.Confused
Itsekin olen lukenut jostain, että Gilmour ja Waters pitävät Atom Heart Mother -albumia aivan surkeana tuotoksena. Nick Mason taisi kyllä todeta, että Atom Heart Mother -kappaleen tekeminen opetti heitä tekemään studiossa myöhemmin pitkiä kappaleita joiden tempo vaihtelee kappaleen kuluessa useaan otteeseen. Mm. Echoes ja Shine On You Crazy Diamond.
Itse kyllä pidän Atom Heart Mother -levystä erittäin paljon. Siinä ei kerta kaikkiaan ole huonoja kappaleita. Nimikkokappale on loistavan tunnelmallinen. If on todella upea sanoitus Watersilta. Summer 68' on levyn huonoin kappale mielestäni, mutta ei sekään surkea tuotos ole. Fat Old Sun on erittäin hieno kappale. Ja viimeinen kappale Alanin Psykedeelinen Aamupala on kerrassaan mahtava. - Azimuth
Dazed.but.not.Confused kirjoitti:
Itsekin olen lukenut jostain, että Gilmour ja Waters pitävät Atom Heart Mother -albumia aivan surkeana tuotoksena. Nick Mason taisi kyllä todeta, että Atom Heart Mother -kappaleen tekeminen opetti heitä tekemään studiossa myöhemmin pitkiä kappaleita joiden tempo vaihtelee kappaleen kuluessa useaan otteeseen. Mm. Echoes ja Shine On You Crazy Diamond.
Itse kyllä pidän Atom Heart Mother -levystä erittäin paljon. Siinä ei kerta kaikkiaan ole huonoja kappaleita. Nimikkokappale on loistavan tunnelmallinen. If on todella upea sanoitus Watersilta. Summer 68' on levyn huonoin kappale mielestäni, mutta ei sekään surkea tuotos ole. Fat Old Sun on erittäin hieno kappale. Ja viimeinen kappale Alanin Psykedeelinen Aamupala on kerrassaan mahtava.Juttu on kuten Kilmouri kirjoittaa. LP:t tehtin puoliskojen mukaan. Samaa jakoa noudattelee Atom Heart Mother. Echoes kuuluu olla juuri noin.
Meddlessä minua kiusaa viheliäinen popbiisi St. Tropez ja koirablues Seamuskin taitaa olla vähän vitsi.
Meddle on kyllä kestänyt aikaa paremmin kuin Atom Heart Mother. Jälkimmäisä ei enää juuri tule kuunneltua.
Nimim. Floydfani vuodesta 1972. - tontza
Azimuth kirjoitti:
Juttu on kuten Kilmouri kirjoittaa. LP:t tehtin puoliskojen mukaan. Samaa jakoa noudattelee Atom Heart Mother. Echoes kuuluu olla juuri noin.
Meddlessä minua kiusaa viheliäinen popbiisi St. Tropez ja koirablues Seamuskin taitaa olla vähän vitsi.
Meddle on kyllä kestänyt aikaa paremmin kuin Atom Heart Mother. Jälkimmäisä ei enää juuri tule kuunneltua.
Nimim. Floydfani vuodesta 1972.Kyllähän siis Seamus ja St. Tropez ovat molemmat vitsejä. Oman teoriani mukaan Meddle (One of these daysia lukuunottamatta)on suunniteltu kuunneltavaksi nurmikolla lojuessa keskellä kesää. Sama muuten pätee Atom heart motheriin. Ja vaikka nimibiisi onkin niin proge niin se on loppujen lopuksi sekin ihan helvetin rento...
- meddleryt435
tontza kirjoitti:
Kyllähän siis Seamus ja St. Tropez ovat molemmat vitsejä. Oman teoriani mukaan Meddle (One of these daysia lukuunottamatta)on suunniteltu kuunneltavaksi nurmikolla lojuessa keskellä kesää. Sama muuten pätee Atom heart motheriin. Ja vaikka nimibiisi onkin niin proge niin se on loppujen lopuksi sekin ihan helvetin rento...
nimittäin Meddle, nimenomaan Echoesia ja One of these daysia lukuunottamatta. Just sellasta kesämusaa. Oma suosikki on Fearless.
- Plättyjäkin diggaillu.
meddleryt435 kirjoitti:
nimittäin Meddle, nimenomaan Echoesia ja One of these daysia lukuunottamatta. Just sellasta kesämusaa. Oma suosikki on Fearless.
Hienoin voisi olla se Pompeii live. Kun jätkät on livenä. Mutta se onkin video. Sitäaikaa pulppuaa ulos jokabiisistä. Ja se teidän tykkäämä Echoes tulee mahdisti alkuun ja loppuun.
Tosin studioplätty mielestäni on Animals.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684