Meddle on mielestäni todella hyvä albumi. Yksi Floydin hienoimpia, mutta levyllä vaivaa yksi asia. Se melko tasapainoton koska Echoes on viimeinen kappale ja kaikista pisin. Olisi ollut paljon parempi omasta mielestäni jos Echoes olisi jaettu kahteen osaan vastaavalla tavalla kuin Shine On You Crazy Diamond, Wish You Were Here -albumilla.
Vai mitäs meinaatte?
Vähän sama ongelma Atom Heart Mother -albumilla. Mutta Atom Heart Mother -levyllä on lopussa sentään erittäin upea Alan's Psychedelid Breakfast. Meddle hieman Atom Heart Motheria kypsempi, mutta ei "AHM" paljon jää jälkeen.
Meddle tasapainoton
6
745
Vastaukset
- Kilmouri
Meddle on paras. Tietty DSOTM:sta eteenpäin kaikki levyt olivat harkittuja kokonaisuuksia, mutta Meddlessä on vielä jotain jännää psykedeelisyyttä jäljellä. Muuten, se on tehty LP-aikana, jolloin ei voi sanoa, että se olisi levyn "viimeinen" kappale, vaan se on levyn kokonainan toinen puoli. Ei siihen aikaan mietitty levyn balanssia "putkeen" vaan puolisko kerrallaan.
Henk koht. olen sitä mieltä, että Atom Heart Mother on aika kökkö teos. Samaa mieltä ovat muuten Gilmour ja Waters.- Dazed.but.not.Confused
Itsekin olen lukenut jostain, että Gilmour ja Waters pitävät Atom Heart Mother -albumia aivan surkeana tuotoksena. Nick Mason taisi kyllä todeta, että Atom Heart Mother -kappaleen tekeminen opetti heitä tekemään studiossa myöhemmin pitkiä kappaleita joiden tempo vaihtelee kappaleen kuluessa useaan otteeseen. Mm. Echoes ja Shine On You Crazy Diamond.
Itse kyllä pidän Atom Heart Mother -levystä erittäin paljon. Siinä ei kerta kaikkiaan ole huonoja kappaleita. Nimikkokappale on loistavan tunnelmallinen. If on todella upea sanoitus Watersilta. Summer 68' on levyn huonoin kappale mielestäni, mutta ei sekään surkea tuotos ole. Fat Old Sun on erittäin hieno kappale. Ja viimeinen kappale Alanin Psykedeelinen Aamupala on kerrassaan mahtava. - Azimuth
Dazed.but.not.Confused kirjoitti:
Itsekin olen lukenut jostain, että Gilmour ja Waters pitävät Atom Heart Mother -albumia aivan surkeana tuotoksena. Nick Mason taisi kyllä todeta, että Atom Heart Mother -kappaleen tekeminen opetti heitä tekemään studiossa myöhemmin pitkiä kappaleita joiden tempo vaihtelee kappaleen kuluessa useaan otteeseen. Mm. Echoes ja Shine On You Crazy Diamond.
Itse kyllä pidän Atom Heart Mother -levystä erittäin paljon. Siinä ei kerta kaikkiaan ole huonoja kappaleita. Nimikkokappale on loistavan tunnelmallinen. If on todella upea sanoitus Watersilta. Summer 68' on levyn huonoin kappale mielestäni, mutta ei sekään surkea tuotos ole. Fat Old Sun on erittäin hieno kappale. Ja viimeinen kappale Alanin Psykedeelinen Aamupala on kerrassaan mahtava.Juttu on kuten Kilmouri kirjoittaa. LP:t tehtin puoliskojen mukaan. Samaa jakoa noudattelee Atom Heart Mother. Echoes kuuluu olla juuri noin.
Meddlessä minua kiusaa viheliäinen popbiisi St. Tropez ja koirablues Seamuskin taitaa olla vähän vitsi.
Meddle on kyllä kestänyt aikaa paremmin kuin Atom Heart Mother. Jälkimmäisä ei enää juuri tule kuunneltua.
Nimim. Floydfani vuodesta 1972. - tontza
Azimuth kirjoitti:
Juttu on kuten Kilmouri kirjoittaa. LP:t tehtin puoliskojen mukaan. Samaa jakoa noudattelee Atom Heart Mother. Echoes kuuluu olla juuri noin.
Meddlessä minua kiusaa viheliäinen popbiisi St. Tropez ja koirablues Seamuskin taitaa olla vähän vitsi.
Meddle on kyllä kestänyt aikaa paremmin kuin Atom Heart Mother. Jälkimmäisä ei enää juuri tule kuunneltua.
Nimim. Floydfani vuodesta 1972.Kyllähän siis Seamus ja St. Tropez ovat molemmat vitsejä. Oman teoriani mukaan Meddle (One of these daysia lukuunottamatta)on suunniteltu kuunneltavaksi nurmikolla lojuessa keskellä kesää. Sama muuten pätee Atom heart motheriin. Ja vaikka nimibiisi onkin niin proge niin se on loppujen lopuksi sekin ihan helvetin rento...
- meddleryt435
tontza kirjoitti:
Kyllähän siis Seamus ja St. Tropez ovat molemmat vitsejä. Oman teoriani mukaan Meddle (One of these daysia lukuunottamatta)on suunniteltu kuunneltavaksi nurmikolla lojuessa keskellä kesää. Sama muuten pätee Atom heart motheriin. Ja vaikka nimibiisi onkin niin proge niin se on loppujen lopuksi sekin ihan helvetin rento...
nimittäin Meddle, nimenomaan Echoesia ja One of these daysia lukuunottamatta. Just sellasta kesämusaa. Oma suosikki on Fearless.
- Plättyjäkin diggaillu.
meddleryt435 kirjoitti:
nimittäin Meddle, nimenomaan Echoesia ja One of these daysia lukuunottamatta. Just sellasta kesämusaa. Oma suosikki on Fearless.
Hienoin voisi olla se Pompeii live. Kun jätkät on livenä. Mutta se onkin video. Sitäaikaa pulppuaa ulos jokabiisistä. Ja se teidän tykkäämä Echoes tulee mahdisti alkuun ja loppuun.
Tosin studioplätty mielestäni on Animals.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360