Lahja kuolevalle lapselle?

vanhemmat

Olemme mieheni kanssa pohtineet, pitäisikiö lapsellemme sittenkin ostaa joululahja, vaikka hän on vakavasti sairas ja kuolee viimeistään puolen vuoden sisällä.
Aluksi ajattelimme jättää ostamatta, mutta olemme keskustelleet asiasta vielä. Puolen vuoden jälkeen lelu tai vaatteet kuitenkin olisi ilman käyttäjää, kun meillä ei ole muita lapsia.
Huomenna on vielä kaupat auki.

10

2412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeessä

      Pitää ostaa lapsi odottaa joulua kuin tähänkin asti rakkaus ei lopu siihen

    • toivottavasti

      tämä on provo

    • olevainen

      elämä jatkuu... joko täällä tai.. joten eletään niin etä se jatkuu..lahja varmaan ilahduttaa lastasi.

    • Pööpö

      herrajumala ihmiset...jotkut ostavat jo kuolleillekin lapsilleen lahjoja..tietysti lapsi haluaa lahoja, vaikka kuinka olisi sairas.

    • tietäjä..!

      ei todellakaan kannata! ajatelkaa taloudellisesti! sille ei myöskään tavitse antaa ruokaa tai vaatteita, sillä sehän olisi täyttä tuhlausta.

      • tyhmää

        Totta pitäähän lapsen parasta ajatella


    • Aivan kamalaa!Syvä osaanotto lapsenne puolesta.
      En oikein tiedä mitä joululahja ideaa voisi ehdottaa...

    • ANN-SINI

      Hyvää Joulua teille vanhemmat ja koko perhe!
      Kirjoituksenne pysäytti näin aamulla valmistellessani lähtöä sukulaisjouluun. Teillä on vapaus valita asianne,jokatapauksessa se hyväksytään. Itse olen "vanhuspuolen hoitajana" nähnyt sellaisia jouluisia soivia esim. enkeleitä joiden musiikista he ovat nauttineet. He elävät myös tässä ja nyt ja jotkut asiat ilahduttavat heitä. Teette jokatapauksessa oikein miten vain.

    • NO JOHAN POMPPAS

      no johan mukamas huolen aihe.............jos lapsi oli TODELLA SAIRAS, KUOLEMASSA niin aikaa ei viettäis netissä kyselemässä neuvoja ostanko vai enkö osta lahjoja..............jos ootte tosissanne ootta KAHJOJA,,,,

      • kylmäsydämisesti!

        Totta kai teette parhaanne ilahduttaaksenne lastanne, niin kauan kuin hänen sallitaan teidän ilonanne vielä olla!
        On järkyttävää, että joku voi ajatella euron kuvat silmissä, jotta jääpi vaate/lelu käyttämättä!
        Tuhlaamalla tuhlatkaa lapseenne rakkautta, hellikää häntä ja koettakaa saada hänelle turvallinen ja lämmin olo vaikeassa sairaudessaan!
        Lukekaa hänen kanssaan iltarukous, kun käytte lastanne tapaamassa sairaalassa. Olisi hyvä jos lapsellanne olisi joku, jonka kanssa puhua kuolemasta ja hengellisistä asioista, esim. sairaalan sielunhoitaja.
        Jos on näin, ettei hän enää tervehtyisi, olisi hänellä paljon parempi ja turvallisempi lähteä, jos on usko siihen että elämä jatkuu kuolemankin jälkeen.
        Rohkaiskaa ja hellikää lastanne!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      865
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      71
      617
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe