Olemme mieheni kanssa pohtineet, pitäisikiö lapsellemme sittenkin ostaa joululahja, vaikka hän on vakavasti sairas ja kuolee viimeistään puolen vuoden sisällä.
Aluksi ajattelimme jättää ostamatta, mutta olemme keskustelleet asiasta vielä. Puolen vuoden jälkeen lelu tai vaatteet kuitenkin olisi ilman käyttäjää, kun meillä ei ole muita lapsia.
Huomenna on vielä kaupat auki.
Lahja kuolevalle lapselle?
10
2401
Vastaukset
- ihmeessä
Pitää ostaa lapsi odottaa joulua kuin tähänkin asti rakkaus ei lopu siihen
- toivottavasti
tämä on provo
- olevainen
elämä jatkuu... joko täällä tai.. joten eletään niin etä se jatkuu..lahja varmaan ilahduttaa lastasi.
- Pööpö
herrajumala ihmiset...jotkut ostavat jo kuolleillekin lapsilleen lahjoja..tietysti lapsi haluaa lahoja, vaikka kuinka olisi sairas.
- tietäjä..!
ei todellakaan kannata! ajatelkaa taloudellisesti! sille ei myöskään tavitse antaa ruokaa tai vaatteita, sillä sehän olisi täyttä tuhlausta.
- tyhmää
Totta pitäähän lapsen parasta ajatella
Aivan kamalaa!Syvä osaanotto lapsenne puolesta.
En oikein tiedä mitä joululahja ideaa voisi ehdottaa...- ANN-SINI
Hyvää Joulua teille vanhemmat ja koko perhe!
Kirjoituksenne pysäytti näin aamulla valmistellessani lähtöä sukulaisjouluun. Teillä on vapaus valita asianne,jokatapauksessa se hyväksytään. Itse olen "vanhuspuolen hoitajana" nähnyt sellaisia jouluisia soivia esim. enkeleitä joiden musiikista he ovat nauttineet. He elävät myös tässä ja nyt ja jotkut asiat ilahduttavat heitä. Teette jokatapauksessa oikein miten vain. - NO JOHAN POMPPAS
no johan mukamas huolen aihe.............jos lapsi oli TODELLA SAIRAS, KUOLEMASSA niin aikaa ei viettäis netissä kyselemässä neuvoja ostanko vai enkö osta lahjoja..............jos ootte tosissanne ootta KAHJOJA,,,,
- kylmäsydämisesti!
Totta kai teette parhaanne ilahduttaaksenne lastanne, niin kauan kuin hänen sallitaan teidän ilonanne vielä olla!
On järkyttävää, että joku voi ajatella euron kuvat silmissä, jotta jääpi vaate/lelu käyttämättä!
Tuhlaamalla tuhlatkaa lapseenne rakkautta, hellikää häntä ja koettakaa saada hänelle turvallinen ja lämmin olo vaikeassa sairaudessaan!
Lukekaa hänen kanssaan iltarukous, kun käytte lastanne tapaamassa sairaalassa. Olisi hyvä jos lapsellanne olisi joku, jonka kanssa puhua kuolemasta ja hengellisistä asioista, esim. sairaalan sielunhoitaja.
Jos on näin, ettei hän enää tervehtyisi, olisi hänellä paljon parempi ja turvallisempi lähteä, jos on usko siihen että elämä jatkuu kuolemankin jälkeen.
Rohkaiskaa ja hellikää lastanne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824444Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2003566Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1363400Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2292683"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212311Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432298Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös672133- 482083
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112066Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01963