Miten saan apachen config tiedostoissa asetettua omalle ip-osoitteelleni virtuaalisen hostin?
Tarkemmin. Minulla on seuse 10.2 ja apache asennettuna sekä oma tunnus no-ip.org:ssa mutta miten saan osoiterivillä näkymään koko ajan tunnukseni.no-ip.org osoitteen? no-ip.org:n asetuksista saa kyllä url mask kohdan päälle mutta se taas aiheuttaa ruman framen alareunaan jossa tietenkin "mainostetaan" no-ip.org:n sivuja.
Mistä siis tuo url juttu tehdään ja miten? En siis halua että kun kaveri näpyttelee tunnukseni.no-ip.org niin selaimen osoiteriville tuleekin ip-osoitteeni.
Todella iso kiitos sille joka viitsii tämän neuvoa. Laiskat lisätkää edes tiedosto jota pitäisi säätää ja mitä sieltä. =)
Apache linuxissa
1
523
Vastaukset
- mutta_
Onko sinun pakko käyttää no-ip.orggia?
Jos ei niin katsoppas http://www.dy.fi/ onnistuu tuo haluamasi ja ilman mainoksia.
"Miten saan apachen config tiedostoissa asetettua omalle ip-osoitteelleni virtuaalisen hostin?"
Virtuaali hosti ei ole ratkaisu sinun ongelmaasi.
Virtuaali hostilla erotetaan domainit toisistaan, tehdään alidomainit jne.... Esim
http://sivusi.no-ip.org
http://toinen.sivusi.no-ip.org // alidomain, käyttää virtuaali host.
Linuxista en tiiä, mutta Windowsissa httpd.conf tiedostossa
#Include conf/extra/httpd-vhosts.conf otetaan kommentointi pois, siis # merkki. ja sitten määritykset tehdään tuonne, ja siel on muutama esimerkki joilla pitäisi onnistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104848- 62833
- 44794
- 48741
- 49674
- 31639
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38526