25.12.2006

mukava herätä

raittiiseen aamuun kun ei tullut humputeltua jouluaattona.

14

1154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalan Sissi

      Tänäänkään, vaikka mieli ei korkealla leijukkaan.

    • minneen juo tännään

    • karbidi

      mieli ei korkialla leiju. Sattu niin pahasti, jot eellis yönnä iski joku vatsatauti ja meinas mun osalta jäähä kaikki viimosen hetken hommat tekemäti, ku tuli oleskeltuu melko pitkään siel, mis kuninkaatki käy yksin!

      No onneks paar tuntii ennen porukoitten saapumista aloin olla jo niin tyhjä, jot saatoin koristella kuusen ja jotain muuta loppusilausta!

      Nyt käi meitillä iha oikee joulupukki, sama, joka on käynynnä vuoskauet, paitti ei vuos takaperin.

      Kymppiuutisten aikaan käytihin emännän kaa hautuumaalla; arvelin, josko ois varminta hällyyttä sinne palokunta varoille, siks pal siel oli tulta!

      Noh, ny sit otin ekan Zyban-tabun ja kaikkien pahehien lopettamisajankohta osuu just vuojenvaihteeseen. Saapas sit näkee, kui täs vaarin käy. Nii ja lisäks tars aloottaa "hyveitten" harrastus, ees kävely.

      Eellistalvena hiiheltii Tuusulanjärvellä, mut nyt siin tartteis olla JK:n taitoi, et siehen pystys!

      PS. Vaikutta tojelta Zybanin vakavin haittapuoli, unettomuus. Syrjällens pitäs käyvä, ku huomell... tänään ois viel anopin luonna kahveekekkerit. Vaan ko täsä on ku peippo konsa!

      PPS. Mitäs muute saitte lahjaks? Mää sain the best of Agents & Jorma Kääriäinen! Pätevä lauluveikko. Siks sainki, kus siit oon haastannu!

      PPPS. Helvata ku oltihin täsä yks päivä sittarissa ja siel leluosastol oli kerrassaan upee serihvin tähti. Oitis aattelin, jot jos Mika ei oo ylläpijolta saannu kunnon tunnuksii, ni se ois kyl ollu tosi komee, vaan ku en tiijä osootetta, mihnekkä sen ois pistänny tuleen, ni jäi kauppaan, harmi!

      Ja viel lopuks, niinkus joo aiemmin mainihtin, ni raittihinahan se aatto vietettihin, eikä anopillekkaan parane rapuloissaan lähtee!

    • åpoi

      juhlista jaloin, soma juttu ku saa yölläki syyvä
      ja kun ruoka maistuu
      raittiista illasta johtuva kohmaton olo kruunaa kaiken

    • aahoohoo

      elämä risaseks ja valvottiin puol kahteen! Eikö ookki mahottoman riehakasta jouluriehaa - ja ilman viinoja.

      Ilta kymmeneltä käytiin pienessä punasessa kirkossa aattoillan hartaudessa ja kotimatkalla yritettiin katella tähtitaivasta tien vierellä, mutta johan oli autoilijoita liikkeellä. Vähän välii autot paineli ohitte jotten saanu edes Kassiopeiaa kiinni.

      Nyt loppuvuotena pitää yrittää bongata ISS. Pitäs onnistuu jos taivas pysyy pilvettömänä.

      Vaan eipä menny tämäkään Joulu haavereitta. Äsken aamutupakalla kävi silleen että tupakka oli tarrannu huuliin kiinni ja kun yritin sitä nyhtää hampaista pois niin sain kiinni just siitä tulipäästä. Elikkä kahessa sormessa on palovamma. Ikinä ei tulien kanssa voi olla tarpeeks varovainen.

      Ja muuta en oo tänä päivänä ku syntymähumalassa.

    • Oskari2

      Huonosti nukutun yön jälkeen aamu lähti käyntiin ilman krapulaa.
      Juuri, kun olin saamassa unen, niin pappi alko soittelemaan kirkonkelloja, olisiko ollut siinä puolenyön aikoihin. Sitten kissa yritti äänekkäästi avata konvehtirasiaa. Jossakin vaiheessa yötä tuli eräältä humalaiselta tekstiviesti piippauksineen. Viestissä luki että
      hYVÄÄ jUlua. Älykkäänä oivalsin heti, että toivotti Hyvää Joulua.

      Tänään pitää lähteä pikku pakkaseen kuntoilemaa.
      Kiva kuulla että olette viettäneet aaton ilman humalaa.

      • Cettuz!

        Hoojiiiiiiii! Vieläkin väsyttää. Olin koirun kanssa vasta kahelta yöllä kotona. Vanhempien luona vietimme joulun. Kaikki sisarukset lapsineen, alkoholia ei käytetä meidän joulujuhlassa. Taas lähdetään syömään. Raittiina ja nauttien, kun muistelee on ollut toisenlaisiakin jouluja. On tullut jokunen joulu vietettyä hiukka erilaisissa porukoissa, ikävää muistella näin jälkikäteen, ajatellen että muut ovat odottaneet, ja minä se huininut jossain ilmoittamattakaan mitään. Onneksi nyt on toisin. KIITOS! Kuinka paljon nykyisestä elämästä saa enemmän iloa, rauhaa, itse ja muut.


    • heräät

      sinä klo 00.04? Taisit sammua jo iltapäivästä?

    • VanhaKettu

      kun satuin olemaan puolilta öin koneen ääressä.
      Näköjään se ei jollekin kelvannut.
      Kännissä en ollut eilen, enkä tänään.
      Mutta asian toistelu täällä ketjussa loppuu tähän. Pärjäilkää ja kyllähän te pärjäättekin.

      Teen uudenvuoden lupauksen jo nyt:
      vuosi 2007 ilman suomi24:ää.

      • laittanut

        nimimerkkisi aloitusviestiisi.


      • jos jonkun
        laittanut kirjoitti:

        nimimerkkisi aloitusviestiisi.

        on pakko jouluna v*ttuilla olen minäkin väärälle palstalle eksynyt.


      • aahoohoo

        pienistä nokkiis ota - jätä se miulle.
        Minusta se nyt on paskan hailee mihin kirjottaa - sisältöhän se kuitenki kaikkein tärkeintä on.

        Minusta tuossa alotuksessa oli tarpeeks ainesta hyvän tipattomien ketjun alkajaisiks. Ja minkäs sille mahtaa että tässä hektisessä maailmanmenossa joulumieliki on vain yks vilaus.


    • mutta hamputtelin

      Eka Joulu 3 vuoteen ilman viinaa. Onnellinen Joulu. Lapsetkin oli tyytyväisiä, kun ei juotu.
      Viime Joulu menikin ryypätessä ja tapellessa.
      Nyt vain polteltiin ja kaikki meni ok.

    • humputeltua ei, aattona, enkä humputtele tänäänkään! Vietän promillittoman Joulupäivän!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      300
      4537
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      111
      4062
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2435
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      92
      2008
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1717
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      20
      1264
    7. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1259
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1229
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      49
      1204
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      142
      950
    Aihe