Kuollut

Cornucopia

Tää bändi loppu siihen kun Bon kuoli ja minä sentään olen nähnyt AC/DC kun mies eli (Lontoo ´79)

11

1458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olio.

      ...samaa mieltä.

      • TheRiffiman92

        Eihän niitä voi vertailla keskenään. Nehän laulokin ihan eri sarjassa. Bontsun aikana AcDc oli sellasta perus 70-luvun rokkia ja Brianin aikana kasari rokkia. Sitäpaitsi miksi sitten myyntiluvut nousivat paljon korkeammalle jos AcDc olis kuollut sillon ku Brantsukka tuli kehiin.


      • boogieman.
        TheRiffiman92 kirjoitti:

        Eihän niitä voi vertailla keskenään. Nehän laulokin ihan eri sarjassa. Bontsun aikana AcDc oli sellasta perus 70-luvun rokkia ja Brianin aikana kasari rokkia. Sitäpaitsi miksi sitten myyntiluvut nousivat paljon korkeammalle jos AcDc olis kuollut sillon ku Brantsukka tuli kehiin.

        Brianin ajan levyjen myyntiä nostivat nimenomaan Bonin kuolema, ei Brian tulo "kehiin"!
        Kuolema kiinnostaa, ja myy, näin se vaan on...


    • JiZZ

      Teidän koulukuntaan kuuluvia on varmaan melko paljonkin, mutta väitteet bändin kuolemasta ovat kuitenkin rutkasti liioiteltuja. Voi vaikka ottaa väitteeni tueksi esille viimeisten keikkojen yleisömäärät ja Brianin aikaisten levyjen myyntiluvut.

      Onhan se toki komeaa ja "tosi radikaalia" olla noin jyrkkä mielipiteissään, mutta onneksi olette kuitenkin vähemmistönä.

      • korjaus

        Väärin, olemme enemmistönä.


      • Bonia

        vanhoilta rainoilta, jätkä sopis paremmin johonkin sormusten herraan hobitiks. Joo, mutta ennen puolikarkeat vehnäjauhotkin oli puolikarkeampia kuin nykyään.


      • aaceedeecee
        Bonia kirjoitti:

        vanhoilta rainoilta, jätkä sopis paremmin johonkin sormusten herraan hobitiks. Joo, mutta ennen puolikarkeat vehnäjauhotkin oli puolikarkeampia kuin nykyään.

        Mitä meni vetämään liikaa drinksua dorga!anywaydo
        dc:n paras levy on kummiski back in black ja piste!Mutta paras biisi on t.n.t,toivottavasti vielä näkis äijät joskus!!


      • Dazed.but.not.Confused
        aaceedeecee kirjoitti:

        Mitä meni vetämään liikaa drinksua dorga!anywaydo
        dc:n paras levy on kummiski back in black ja piste!Mutta paras biisi on t.n.t,toivottavasti vielä näkis äijät joskus!!

        Mielestäni kumpikin ovat/olivat loistavia laulajia. Bon Scotin aikaisista albumeista valtaosa on kyllä loistavia, mutta sen nyt ymmärtää kun jätkät olivat nuoria ja erittäin halukkaita pääsemään rock -tähdiksi ja kaikki ideat vielä käyttämättä. Ainut jota pidän hieman heikkona oli Australian versio High Voltagesta. Muut siis High Voltage(UK), T.N.T., Dirty Deeds..', Let There Be Rock, Powerage ja Highway To Hell. Kaikki tasaisen mahtavia albumeja. Highway To Hell ehkä parhaiten hiuottu ja harkittu. Upeampia riffejä yms..

        Brianin aikaisista mielestäni Back In Black, For Those About To Rock (We Salute You) ja Flick of the Switch olivat edelleen loistavia. Taso laski ihan hitusen Fly On The Wall -albumilla mutta vain vähän. Sen jälkeen Blow Up Your Video olikin jo vähän huonompi albumi. Sen nyt ymmärtääkin kun silloin alkoi jo varmasti Anguksen ja Malcolmin ideatkin loppumaan. Kehitys olisi taatusti laskenut Boninkin kanssa jossain vaiheessa. Kyllähän jätkillä alkoi ikääkin olla ja ei oltu enää nuoria ja se nuoruuden halu "näyttää" oli varmasti jo tukahtunut.

        Siis Itse pidän Briania ehkäpä parempana. Bon ei kuitenkaan ole yhtään huono, vaan aivan täydellinen. Useimmat Brianin laulamat versiot Bonin aikaisista kappaleista vain onnistuvat paremmin kuin Bonin itsensä laulamana.


    • ihanko

      olet livenä ponin nähny. Jos tosiaan muistat sen vuonna 79 niin oot jo vanha käpy ja kehtaat tollaisia kirjoitella. Brian ehdottomasti paljon parempi!

      • DeadLive

        Sanotaan että ei kumpikaan ole huono Bon taikka Brian. Siitä voi sitten kiistellä että kumpi on parempi, mutta totuus on että AC/DC elää täydellä voltilla!!!!!!!
        Ja ei lähdetä tuolle linjalle että aletaan toisia täällä mollaamaan . Vitun hienoa jos olet nähnyt Scotin livenä, ite olisin halunnut saman kokea, mutta silloin olin viellä pilke isän silmänkulmassa.

        "For those about to rock..."


      • High Voltage

        Kyllähän asia on niin että Brianilla oli sen verran suuret saapikkaat täytettävänä että ihan joka jeppe ei olis pystyny, mut onnistu siinä erittäin mainiosti kuitenkin. Mutta vanha kaarti näkee Bonin kuitenkin orginaalina. Brian jatkoi sitä menestyksekkäästi. Ja onhan se ny jo aika kova juttu kun keikkabussin kuskista tulee rockin ikoni. Ride on!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1934
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1286
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      64
      1207
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      896
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe