autojen ruostumista, jonka mukaan Audi ja Volvo ruostuivat vähiten 90-luvun puolivälissä valmistetuista autoista.
Peugeot oli aivan kärjen tuntumassa, verrattaessa auton ruostumattomuutta, samoin Citroen.
Sen sijaan Toyota ja Mitsubishi olivat vertailun häntäpäässä.
Peugeot oli aivan kärjen tuntumassa, verrattaessa auton ruostumattomuutta, samoin Citroen.
Sen sijaan Toyota ja Mitsubishi olivat vertailun häntäpäässä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
että tojo oli uusimmassa ruotsalaisessa laajassa tutkimuksessa korin kestossa kärjen tuntumassa.
Audi kestävin, Kiat, Fordit yms. loppupäässä.
Pösö oli kaukana Toyotan perässä. Ei ole Peugeotin kesto ruostumista vastaan lähelläkään Toyotan tasoa!
https://www.mainio.net/binary.asp?page=91227&file=images\2005\6\2693415357172\Ruostetutkimus05_vm2000_200.jpg
Miksiköhän ei taas linkki pelaa? Uusi yritys.
https://www.mainio.net/binary.asp?page=91227&file=images\2005\6\2693415357172\Ruostetutkimus05_vm2000_200.jpg
https://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1137;50094;91223
tutkimuksesta, että tutkittuja Pösöjä oli moninkertainen määrä Corollaan verrattuna.
Mitä suurempi otos, sen suurempi mahdollisuus nostaa tuota prosenttia.
Entä miltähän tilasto näyttäisi, jos jokaista autoa olisi tutkittu yhtä monta yksilöä.
selvittää, missä sitä ruostetta esiintyy. Corollassa kantavissa rakenteissa ja esimerkiksi santussa konepeiton saumoissa. Peugeotissa samoin pintaruostetta, jossakin varapyörän yläpuolella jne.
Pane linkki tulemaan. Ajankuluksi tuossa sulle yksi.
http://www.vibilagare.se/ sieltä Beg.Biltester ja toyota corolla (näst flest rostangrepp tarkottaa toiseksi eniten ruostevaurioita).
Ketä kiinnostaa vanhojen autojen ruostuminen?
Itsellä auto vaihtuu alle 5 vuoden välein ja yhdessäkään ei ole ollut huolestuttavasti ruostetta.Partnerissa lokasuojan reunat ruostuivat 2 vuodessa ja maalit lähti pieneltä alueelta takaluukusta,mutta ei se paljon liikettä kiinnosta kun menet autoa vaihtamaan.
Corolla kesti paremmin ja oli virheetön 4 vuotiaana.
Primerassa ei yhtään ruostetta 5 vuotiaana.Kyllä se tekniikka on suurin murhe ja sekin vain joissakin merkeissä.
Ainoa auto missä nykyisin ruoste on suuri ongelma on Ford,mutta teknisesti kestää paremmin kuin Ranskalaiset.
Aika paljon siihen auton ruostumiseen merkistä riippumatta vaikuttaa se miten sitä talvella säilötään. Kaikista paras ruostuttaja on autotalli. Suosittelen pitämään sitä autoo mieluummin vaikka ihan taivasalla kuin lämpösessä tallissa. Suolaset sulamisvedet viä pellit yllättävän äkkiä.