kalatäi.. vaarallista?

diipadaa

Ystävälläni on 120 litran akvaario. Näyttäisi että siellä jyllää kalatäi tai joku vastaava, sillä kalat hankaavat itseään pohjaan ja näyttävät että niitä kutittaisi. Monnit ovat aika ikävän näköisessä kunnossa kun on lähtenyt suomuja hankauksen seurauksesta ilmeisesti.

Olen koittanut ystävälleni sanoa että se tauti pitäisi hoitaa, vaan hän on sitä mieltä ettei se ole vaarallinen ja näin ollen turha kuluttaa rahoja johonkin lääkkeeseen.. Onko näin? Minua ärsyttää moinen, kyllä kalojen sairaudet pitäisi hoitaa, vaikkei tauti olisikaan mikään maailman vaarallisin. Vai onko se sitten kuinka vaarallista? Ja paraneeko itsestään vai onko lääkitys tosiaan pakollinen? Entäs tarttuuko ihmiseen?

Mistä muuten tietää jos kaloilla onkin loisia? Ja onko tuollainen kutina aina kalatäitä ja käykö siihen sitten joku yleinen lääke kalatäihin?

3

3441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RRR
      • diipadaa

        Samaa olen hänelle sanonut, olen koittanut toitottaa että pitäisi se koko purkki antaa pois kun ei viitsi kaloista kunnolla huolehtia. Ärsyttää se asenne että nehän on vain kaloja, yksi kuolee niin voihan sitä ostaa aina uuden tilalle. Tai joku kala on sairas niin nakataan vaan vessanpöntöstä elävänä alas. No, eipä tuolle asialle mitään voi tehdä


      • RRR
        diipadaa kirjoitti:

        Samaa olen hänelle sanonut, olen koittanut toitottaa että pitäisi se koko purkki antaa pois kun ei viitsi kaloista kunnolla huolehtia. Ärsyttää se asenne että nehän on vain kaloja, yksi kuolee niin voihan sitä ostaa aina uuden tilalle. Tai joku kala on sairas niin nakataan vaan vessanpöntöstä elävänä alas. No, eipä tuolle asialle mitään voi tehdä

        Aikas itsekäs tyyppi...
        http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1996/19960247
        Käske sen lukea tuolta vähän aluksi....;OD..

        Toivottavasti ei omista muita eläimiä jos on noin välinpitämätön???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      417
      5024
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      160
      2906
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2479
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      41
      1704
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      54
      1668
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      47
      1633
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1477
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1197
    9. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      15
      1117
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      164
      1107
    Aihe