Ison Dieselin

Lotkotus?

Taitaa Dodge Caliber olla teho < > kuutiotuuma suhteessa tehokkain jenkki.

Esim 6.5 litraisesta koneesta pitäisi saada ulos 455 Hv ja 1008 Nm jotta suhde luku olisi sama.

Ilmeisesti Amerikassakin on tajuttu vihdoinkin, se mitä eurodieselit ovat olleet jo kauan.

Kummasti tuollainen 2 litrainen turbodieseli kuskaisi Vaniakin, tosin varmaankin huomattavasti pienemmällä löpön kulutuksella

8

1605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............................

      Niin taitaisi kuljettaa. Tosin voisi löpö maistua aika lailla enemmän kuin isossa kasissa, ja meno olla melko rassaavaa, kun joutuisi isoilla kierroksilla luukuttamaan.

      Mitähän tuollainen vanin dieseli kiertää ? En tiedä, mutta veikkaisin, ettei neljää tonnia pyöri edes vapaalla kaasu pohjassa alamäessä ja myötätuulessa.

      • 1750 - r/min

        Tuon VW:n 2.0 TDI:n maksimivääntöalue (320 Nm) on 1750 - 2500 kierrosta / min ja sitä vääntöä löytyy tietysti maksimialueen ulkopuoleltakin.

        2.0 TDI koneen max kierrokset / min on reilut 4000, mutta itse en ainakaan omallani juurikaan kierrätä yli 3000 r/min, koska moiseen ei ole ollut tarvetta.

        Mutta ei sitä ole pakko itselleen myöntää, että jenkkilotkottimet ovat teknisesti vanhanaikaisia!!! Ajakaa vaan niillä, kyllä öljy-yhtiöt teitä kiittävät.

        Laittakaahan joku vastaavia arvoja jenkkidieseleistä...!


      • syöttö
        1750 - r/min kirjoitti:

        Tuon VW:n 2.0 TDI:n maksimivääntöalue (320 Nm) on 1750 - 2500 kierrosta / min ja sitä vääntöä löytyy tietysti maksimialueen ulkopuoleltakin.

        2.0 TDI koneen max kierrokset / min on reilut 4000, mutta itse en ainakaan omallani juurikaan kierrätä yli 3000 r/min, koska moiseen ei ole ollut tarvetta.

        Mutta ei sitä ole pakko itselleen myöntää, että jenkkilotkottimet ovat teknisesti vanhanaikaisia!!! Ajakaa vaan niillä, kyllä öljy-yhtiöt teitä kiittävät.

        Laittakaahan joku vastaavia arvoja jenkkidieseleistä...!

        Muistaakseni 6,6L duramax dieselin tehot versiosta riippuen 300-360 hevosvoimaa. Väännöt liikkuvat myös noin 900nm tienoilla. Rpm ei muistikuvaa.


    • ......

      viedä scaniaa täydellä kuormalla menis varmaan vähän naftaa.Yritä myydä ideas Kenworthille

    • ........

      Miksi tuota mainitsemaasi mehulinkoa ei Vokkelokaan asenna isompiin malleihinsa? Mieti sitä :)

    • ???????????????

      Sen vähän mitä minä olen vania ajanut, niin tuntuu olevan aivan sama, paljonko kuormaa on kyydissä. Menee ylä- ja alamäet samalla tavalla.

      Hiacekin menee täydellä kuormalla, mutta kyllä joutuu ylämäessä polkemaan toiseen malliin. Maantielläkin on aika hurjat kierrokset.

      • Mitä minä

        olen Hiacella ajanut, niin se ei mene tyhjänä eikä kuorma päällä, ei ylä- eikä alamäessä, ei kesällä eikä talvella eikä edes myötätuulessa. Ei vaan mene. Voi kun sais joskus jonkun muun työauton, mutta kun pomo ei ymmärrä.


    • ewww

      mitä tämä juttu täällä Cadillac palstalla tekee... vai etkö osaa lukea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      40
      2688
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      61
      2038
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1896
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      91
      1724
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1544
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      63
      1167
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      123
      1104
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1085
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1045
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      1013
    Aihe