Pitäis saada isompi perheauto. Rehellisiä mielipiteitä 03-04 vm.C5 kiitos.Hinta tuntuu olevan kohdallaan ainakin nettiautoa selattaessa.
Vaimon työ vaatii välillä korkeampaa maavaraa (kotisairaanhoito peräkylillä).Viekö auton ylläpito mahdottomia?Vaihtoehtoina on Primera,Stilo MW tai sitten pidetään nykyinen italialainen ja kakkosautoksi pieni maasturi (Daihatsu,Suzuki) lyhyiden ajovälien takia diesel ei tunnu järkevältä
Vaimon työ vaatii välillä korkeampaa maavaraa (kotisairaanhoito peräkylillä).Viekö auton ylläpito mahdottomia?Vaihtoehtoina on Primera,Stilo MW tai sitten pidetään nykyinen italialainen ja kakkosautoksi pieni maasturi (Daihatsu,Suzuki) lyhyiden ajovälien takia diesel ei tunnu järkevältä
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jos jatkuvat viat suuret ja pienet eivät häiritse niin siitä vaan. Kalliiksi sen pitäminen korjaamolaskujen myötä kyllä tulee jos ei itse pysty tai halua sitä toistuvasti korjailla. Ne on muuten juuri sen takia halpoja kun niiden huonous on yleisesti tiedossa.
Tilaa niissä on kohtalaisesti ja mukavia ajaa mutta siihen se jääkin.
Huonoille teille pienillä ajomäärillä itse kyllä ostaisin toiseksi autoksi jonkun pikkumaasturin. Sillä pääsee lumisilla teilläkin paremmin. Onhan niitä bensakonellakin olevia pikkumaastureita.
ja täällä esiintyvien "asiantuntijoiden" tason tuntien tänne ei yleensä kannata vastata, mutta laitanpa kuitenkin vähän faktaa kokemuksesta.
"Jos jatkuvat viat suuret ja pienet eivät häiritse niin siitä vaan" on edellisen neuvo. Mistähän näitä ennakkoluuloisia tietäjiä oikein sikiää? Eivät puhu ainakaan kokemuksesta.
Meillä on ollut toistakymmentä hydrauli-Sitikkaa perheessä. Yksikään näistä autoista ei ole ollut "susi", jota olisi tarvinnut korjamolla jatkuvasti makuuttaa. Osin varmaan siitä syystä, että autoista on pidetty aina huolta. Kuraisia kieltämättä ovat usein olleet, mutta puhtaat moottoriöljyt ja -hydrauliikkaöljyt sekä säännölliset muut huollot on aina tehty. Uutena ei ole vielä yhtään ostettu, vaan käytettynä edullisesti. Autot tulevat meillä käyttöön ei näyttöön.
Miljoona kilometriä Sitikoilla ajaneena, voin vilpittömästi sanoa, että käytetty Sitikka on mitä parhain valinta. Se on edullinen ostaa ja huoltaa. Se on erittäin toimintavarma ja kokemuksieni mukaan ensimmäiset kymmenen vuotta lähes "ruostumaton". Ajo-ominaisuudet ovat kaikissa malleissa luokkansa huippua. Eli siitä vaan ostamaan käytettyä, hyvin pidettyä Sitikkaa, se ei todellakaan ole mikään riski.
kolmen kaverin sitikka taivalta seuranneena en missään nimessä ostais sitikkaa, kax näistä korjas aikansa(korjaamolla ja kallista) ja vaihtoi vitutuksen kera toiseen merkkiin, kolmas korjaa vieläkin, "mut silti on hyvin pelannut väittää" sinä kuulut tähän jälkimmäiseen.
Vieressä hevosta ja kusta.
C5 oli vuonna 2001 markkinoille tullessaan aika raakile ja siitä juontaa monet autoon liittyvät huhut. Citroënilla reagoitiin kuitenkin nopeasti ja aloitettiin laatukampanja jonka ansiosta C5:n luotettavuus on parantunut vuosi vuodelta. Vuonna 2004 C5 oli jo saavuttanut tason jolla se oli luotettavampi kuin pahimmat kilpailijansa.
Tuo 2004-malli on jo erittäin hyvä ostos, olihan se automaailman tunnetuimmassa ADAC:n luotettavuustilastossakin parempi kuin esim. Toyota Avensis, jota on pidetty aina varsin luotettavana autona.
Tässä linkki josta näkyy hyvin tuo C5:n luotettavuuden kasvu verrattuna muihin:http://www.auto-news.de/bigpicture.jsp?bildname=/webcore/data/content/Auto_Article_EXT/14491_1114679268800.jpg&title=- Pannen-Hitliste 2004 im Detail
Kuten varmaan huomasit, niin Suomi24 on ehkä ala-arvoisin autopalsta mitä maa päällään kantaa. Täältä ei kannata kysyä yhtään mitään, ellei välttämättä halua riidellä keskenkasvuisten teinien kanssa.
Onneksi hyviä aikuisille suunnattuja keskustelupalstojakin löytyy kuten:
http://www.citroen-foorumi.com/
Tulkoon taas mainituksi esim. viime talvinen Auto-Bildin tekemä kattava vartailu erimerkeistä. Siinä verrattiin omistajien tyytyväisyyttä, katsastus tuloksia, korjaamoiden kokemuksia ja lisäksi muutakin. Siinä vertailussa oli kaikki ranskalaiset VIIMEISIÄ.
Minä uskon takuu varmasti enemmän sen ja monen muun alan julkaisijan kattavia tuhansista autoista tekemiä vertailuja kuin esim. täällä jonkun sitikan omistajan väitteisiin.
VOIHAN SITIKAT MIELESTÄNNE OLLA HYVIÄ, MUTTA KUN MUUT ON PUOLUEETTOMISSA VERTAILUISSA OLLEET VIELLÄ PAREMPIA. TÄMÄ ON FAKTAA
Yleensäkkin, kun on ostettu joku paskakasa suurella rahalla, joillekin on ylivoimaisen vaikeeta tunnustaa tehneensä virhe ostoksen. Puolustellaan sitä sitten vaikka millä pohjaa vailla olevilla tekaistulla ominaisuuksilla.
Pidetään muka normaalina auton kulumisena jatkuvia korjaamokäyntejä kun milloin mikäkin paikka on hajomassa.
Jos joutuisin vuosittain uudehkoa autoa korjauttamaan, vaihtaisin sen välittömästi. Olen ajanut samalla Japanilaisella merkillä parikymmentä vuotta, eri autoja uutena ostettuja, eikä ole tarvinut vikojen takia viellä vaihtaa. Jos niitä rupeaa tulemaan välittömästi merkki vaihtuu. Se saa olla valmistettu vaikka "vinku intiassa" kohan on luotettavaa tekniikkaa, ja muut ominaisuudet siedettäviä.
Jos Toyota-autosi toimii hyvin, miksi tulit sen tänne kertomaan ja pilkkaamaan Citikoita. Uudemmat Citikat ovat erittäin hyviä autoja, joissa on vähän vikoja, mutta paljon mukavuutta. Sitä ei Toyotasta löydä etsimälläkään.
Jos osaat kieliä Auto Bildin taustat. Lehti vastaa tasoa 7päivää jne. Ei kannattaisi paljonkaan uskoa lehden tarinoita.
Auto-Bild'in vertailut, ei hevosmiesten uutistoimiston varmat tiedot eikä Toyota-kavereiden väittämät. Minua kiinostaa vain ja yksinomaan autot, jotka ovat perheessäni.
Vahvin todiste Citroenin ylivoimasta ja luotettavuudesta minusta on se, että valintani on ollut jo vuosikymmeniä Citroen ja tulee todennäköisesti myös olemaan.
Näin kohta eläkeukkona en viitsi tämän kummemmin poikasten kanssa autoista kinata. Mutta kyllä minä ymmärrän nuoria miehiä, jotka eivät osaa korjata mitään ja joilla on velkainen auto ja tuskin paria tonnia tilillä. Se on tiukka paikka, kun auto brakaa. Ensin otetaan selville mistäs maasta tää paska tulee, haukutaan kaikki sen maan kansalaiset, sitten kaikki sen merkkisillä ajavat suomalaiset jne. elämähän siinä menee raiteiltaan.
Vaarin neuvo: älkää puuttuuko toisten henkilökohtaisiin ratkaisuihin: vaimon valintaan, juuston valintaan, viinin valintaan, lomakohteen valintaan, ei myöskään auton valintaan. Pykikää vain tekemään omat, teille sopivat, valintanne itse oikein. Ja eikös se ole tänään Tapanin ajelun paikka!
"Olen ajanut samalla Japanilaisella merkillä parikymmentä vuotta". Eiköhän tämä jo kerro ko. henkilöiden jämähtämisen tasosta kaiken. Täysin turha tulla tänne vaahtoamaan, jos ei oo muista merkeistä mitään omaa kokemusta eikä tietoa. T:nimim. "kokemusta monista"
tee "aaltojaan" tojo-uskossa olevien saitilla? Ihme porukkaa!!!
...jos itse olet ajanut vain Toyotaa?
Minulla on ollut takatuuppari Skoda, kolme Ladaa, useampi Toyota, yksi Ford Focus, pari Mazdaa ja kolme Peugeotia(aika läheistä sukua citikoille).
Eniten vikoja oli Ladoissa ja vanhassa Skodassa, Peugeoteissa ei ole ollut valittamista, eikä muissakaan merkeissäni.
Kertaakaan en ole jäänyt autolla tienpäälle, kerran oli aika lähellä sen Skodan kanssa.
Aika paljon huollan autojani itse ja pyrin muutenkin pitämään kohtuullisessa kunnossa.
Ainoa moite tulisi Toyotoille ja sekin koskee ajo-ominaisuuksia, oikeita vikoja niissä ei ollut.
Eli tuskin kaikki ranskalaiset ovat täysiä vikapesiä, ainakin itselle sattunut hyvät yksilöt.
Minulla on kertynyt kokemuksia useammista autoista tässä vuosien mittaan. Hiukan ennakkoluuloisena, mutta rohkaistuneena päätin vaihtaa isompaan ja päädyin -03 malliseen 2.0 C5:een. Päivääkään en vielä ole katunut, toiminut ongelmitta ja kaikki ajaneet/kyydissä olleet ovat siihen poikkeuksetta ihastuneet. Auton huoltohistoria uudesta asti tiedossa, kaikki ylimääräinen kirjattu erikseen. Eihän tuossa ole vielä kuin 125 tkm mittarissa, joten eiköhän yhteinen matkamme jatku vielä pitkään. Koriltaan ja sisustukseltaan auto on lähes uuden veroinen.
Ja niitä aikaisempia ovat olleet: Audi 80 -72; VW Passat -73; Fiat 127 -73; VW Golf -75; VW Polo -82; Mitsu Lancer -84; Toyota Corolla -88; Fiat Regata -86; Fiat Tipo -90; Fiat Tempra -94; Fiat Punto -01; Fiat Stilo -03; Peugeot 307 Wagon -04, Nissan Primera -02; Mitsu Colt -04 ja nyt tämä C5. Toiset olleet pidempään, toiset lyhyemmän ajan. Ilman sarvia ja hampaita huonoin ollut niin ajolleen kuin kestävyydeltään tuo Tojo, varsinainen monivammainen.
Omien lisäksi työn puolesta olen saanut ja saan edelleen ohjastaa mm. Nissan Primera (vanhemmat), VW Golf Variant, Skoda Octavia (uusin), Toyota Corolla bensa (vanhemmat mallit) ja diesel (uusi), VW Transporter, Saab 99-900, Ford Mondeo, Honda Civic (tämä uusi), Hyundai Elantra.
En pitäisi hyvän historian omaavaa C5:ta minään riskinä. Edullisesti saa auton, joka on erinomaisesti varusteltu, tilava ja upea ajettava. Omassa 2-litraisessa kulutus ollut sekalaisessa ajossa 8.3 litraa. Saman muuten melkein vei -02 1.6 Primerakin.
Vuodesta 1987 vähintään yhtä, yleensä kahta Citikkaa. On ollut BX-C5 malleja. Sen verran tiedän, että on onnessaan, että saa hyvän yksilön. Jos osuu laadultaan hyvä, ei ole mitään murheita ja ihmettelee mistä vioista muut puhuu. Jos osuu se normaalikappale, on odotettavissa murheita. Toimiva Citikka on aivan erinomainen auto kaikinpuolin.
Nyt perheessä on kaksi Germaania, ja olen huomannut kuinka suuri laatuero on ranskalaisen ja saksalaisen välillä.
En enään koskaan osta ranskalaista autoa.
meille kelpaa sakemanni vain koirana. Autoja ne ei osaa enää tehdä. Se taito on siirtynyt muualle.
Nyky-germaanien laatu on ihan mitä sattuu. Ranskalaiset ovat ajaneet laadussa ohi germaanien jo muutama vuosi sitten. Kahden germaanin entisenä omistajana ja nyky-ranskalaisen omistajana tiedän mistä puhun.
että ainakin meille tullut alle 100 ajettu -03 c5 break, ja ollaan toisia omistajia, on ollut aivan susi kappale! Ilman mitään merkkivihaa sanottuna. On vaihdettu jo peräluukun mikrorele, akku, laturi, bsi boxi eli sähköjen aivot, huomenna menee vaihdettavaksi pyyhkimien viiksi ja tälläkään hetkellä keskuslukko ei toimi!. Mun mielestä pitäis jonkun tahon perustaa joku adressi ja ottaa yhteyttä oikeusasiamieheen vai mikä se nyt on, että maahantuojat saataisiin vastuuseen näistä uusista autoista jotka on sähköjen osalta aivan ala-arvosia. En voi puhua nyt kuin citikasta kun on joutunut kohta 2 kk tappeleen tän kanssa mutta kyllä kai niitä vikoja on muissakin kun kuuntelee ja 45 min ohjelmassakin niin sanottiin. Itellä on jo kuuma punainen linja kuluttajaneuvojalle ja kun auto saadaan sen verran kasaan että toimii ees päivän niin vaihtoon menee ja jonkun toisen harteille ongelmat, siirrymme takaisin vanhempaan ajokalustoon, merkki on vielä avoin. Ja koska myyjä oli liike niin korvausvaatimus lähtee virhevastuuseen vedoten, vaikkakin vituttaa että maahantuoja tätä paskaa maahan tuo ja saa myydä.
Kun tiedän tuon automallin, niin älä viitsi kertoa ihan satuja. Jos Tojosi ei kestä, miksi tulet tänne purkamaan traumojasi?
esimerkki Citikasta joka on siitä huonommasta päästä. Tämä on todellisuutta. Miettikää sitä, kun hankitte kulkuneuvoa. BTW itselläni ei ole ikinä ollut Jaappanilaista autoa, eikä tule!
kokemuksia taitaa olla joka automerkistä. Kirjoitusten perusteella mersu taitaa olla huonoin ja sitikka hyvänä kakkosena.
edelleen että ei tullut kuntoon pyyhkijänviiksen vaihdolla, tuulilasivermeet toimii mut esim takapyyhin pesuri ja lamppujen pesuri ei puhu mitään, samoin edelleen k.lukko ei pelaa. Ajotietsikka ilmoittaa et luukku on auki vaikkei olekaan ja keskuslukko ei jää siitä syystä päälle. Luukun saranoissa olevat johdotukset tarkastettiin tänään ja oli kunnossa. Korjaamopäällikkö alko jo epäillä että auto olisi ollut jossain vaiheessa tulvan tai muun vesivahingon kourissa. Sitä kyllä alkaa epäillä jo itekin kun mikään ei auta.
Juu,lopettakaa tuo inttäminen mikä on parempi ym..jokainen saa asua missä haluaa ja ajaa millä autolla haluaa..ei se pitäs kenellekkään kuulua?? aika lapsellista touhua..sanon minä!! ei se pitäs kuulua kellekään et joku ostaa fiiatin ,toojootan tai vaikka pösön,se on henkilökohtainen asia!! Jotku vaan näkee niin vaivaa kaikista asioista jotka eivät toisiaankaan kuulu kun henkilölle itselleen!!!
Nojoo, tällaisia nää on, toisilla toimii kuin ihmisen mieli (terveen sellaisen), toisilla taas on älyttömästi murheita näiden Citikoiden kanssa.
Kaikissa merkeissä on murheita, mutta ylenpalttinen todistelu jonkun merkin hyvyydestä ei anna kovin viisasta kuvaa todistelijasta, kuin myös toisinpäin, asiaton haukkuminenkaan ei paranna asiaa.
Itsellä ollut 2 C:tä, kuudestatoista tähän astisesta autostani(BX ja C5). Nyt alla on saksanihme Ford, ihan riittävä meille. Beksissä ei muistaakseni ollut mitään muuta vikaa kuin että ne halvat jousituksen pallot piti vaihtaa silloin tällöin. C5:ssa oli paljon vikoja, ehkä eniten kaikista autoistani Audi 100:n jälkeen (jonka viat olivat harvalukuisempia mutta *tanan kalliita). Viattomin taas oli vm 82 Nissani, kaikilla ajettu n 100t ennenkuin menivät vaihtoon. Ei silti että tänäpäivänä enää ostaisin nissania itselleni, mukavampiakin on.
Työsuhdeautoksi voisin edelleenkin ottaa c5:n, mutta omaksi...ehkä en kuitenkaan.
Tsemppiä kuntoon saamiseen, pitää jaksaa vaatia!
Ainiin, tää on pakko lisätä: ei vetari eikä ruostemurheita voortissa tähän asti, mittariin on parissa vuodessa tullut 65t.