On se ihme miksi pelkästään koneessa homma toimii, kansipuoli ei tee juuri mitään. Joka jätkä osaa tutkaa tuijottaa tai solmuja vääntää, mutta kun OIKEASTI ruvetaan töitä tekemään niin kyllä menee peukku suuhun. SÄÄLITTÄVÄÄ.......
Meillä...
koneessa...
91340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin se vain loppujen lopuksi on,että joka osasto tarvitsee toista.Nähty on tuossa 35v.aikana.Ei toinen toista parempi.Hyvä se on täällä naamaa repiä.
Joo, on se nähty 35 vuoden aikana, että osaa ne täkkärit ainakin levittää sormiaan, ettei hanskat tipahda.
Chiefi kirjoitti yhtiöön: "Mielestäni perämiehet ovat liian suuri kuluerä varustamolle. Olen seissyt jo kolme vuotta kaiken työaikani komentosillalla ja tarkkaillut, mitä perämiehet tekevät. Havaintojeni perusteella on selvää, että perämiehiä on laivoissa turhan paljon. Yksityiskohtainen raportti liitteenä".
Tarina on tosi.
Tiedän tosielämästä tsiihvin joka pyöri brygalla haitaksi asti ja alkoi lopulta jo olla melkoinen riesa. Kaverin nokka siirtyi niskan taakse salaperäisellä tavalla linjan ylitysjuhlassa. Sen jälkeen ei näkynyt miestä eikä nokkaa brygalla.
"Mestari, Mestari - me hukumme".
Oliko se master eli päällikkö vaiko mestari eli engineer - riippuu vähän alkukielen käännöksestä. Mutta ei tainnut Genetsaretin järvellä olla vielä höyrylaivoja siihen aikaan, ja purjelaivoissa oli aluksi vain tunkki.
MUTTA molempia osastoja tarvitaan - byssajengiä unohtamatta.
onko heitä?"
Ihan älytöntä jorinaa.Kaikkia tarvitaan.Kuka sen botskin junailee perille? Kuka hoitaa eväät eteen?Kuka hoitaa käyttövoiman?
Kun aletaan yt-miehistä pikakouluttaa navigaattoreita, niin ei kai sinä lyhyenä kurssiaikana unohdu kokonaan työnteon taito ? Ja ennenkaikkea siellä konehuoneessa tulee heti turvallisempi olo kun tiedät, että se ainoa vahtimies prykällä pesee sateella valkovärejä, eikä tuijottele sitä tutkaa.