abortti koraanissa

äiti ja vaimo

Mitä koraani tuumaa abortista? Tai mikä on islamin kanta aborttiin?

5

8390

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että islam

      hyväksyy abortin, koska Muhammed itse tappoi
      erään raskaana olevan naisen.

      • Bilan

        Profeetta Muhamed RH hänellä ei ole tappanut naista koskaan puhumattakaan raskaanolevaa naista!!!Islamissa on abortti kieletty paitsi jos raiskauksesta tulee raskaaksi ja haluaa abortin tehdä!!


    • m-bin-abd

      abortti on kielletty.

    • sakina

      Koraanissa sanotaan, että alkioon puhalletaan henki, kun se on 40 päivää vanha. Eli tätä ennen sen mahassa olevan otuksen voi poistaa, koska sillä ei ole vielä sielua ja näin ollen abortti ei ole murha. Eli esim. katumuspillerit ovat ihan ok, ja varhainen abortti.

      Murha se on aborttikin, mutta yleisesti oppineet sallivat abortin, jos raskaus on alkanut raiskauksesta, lapsi on vaikeasti vammainen tai äidin henki on vaarassa.

    • OIKEA VASTAUS

      KORAANISSA SANOTAAN ABORTTI ON KIELLETTY.ABORTTIA VOI TEHDÄ JOS NAISEN HENKI RIIPPUU SIITÄ MIEHENKI PITÄÄ TIETÄÄ EI SAA TEHDA SALAA ABORTTIA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1943
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1144
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      656
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe