abortti koraanissa

äiti ja vaimo

Mitä koraani tuumaa abortista? Tai mikä on islamin kanta aborttiin?

5

8387

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että islam

      hyväksyy abortin, koska Muhammed itse tappoi
      erään raskaana olevan naisen.

      • Bilan

        Profeetta Muhamed RH hänellä ei ole tappanut naista koskaan puhumattakaan raskaanolevaa naista!!!Islamissa on abortti kieletty paitsi jos raiskauksesta tulee raskaaksi ja haluaa abortin tehdä!!


    • m-bin-abd

      abortti on kielletty.

    • sakina

      Koraanissa sanotaan, että alkioon puhalletaan henki, kun se on 40 päivää vanha. Eli tätä ennen sen mahassa olevan otuksen voi poistaa, koska sillä ei ole vielä sielua ja näin ollen abortti ei ole murha. Eli esim. katumuspillerit ovat ihan ok, ja varhainen abortti.

      Murha se on aborttikin, mutta yleisesti oppineet sallivat abortin, jos raskaus on alkanut raiskauksesta, lapsi on vaikeasti vammainen tai äidin henki on vaarassa.

    • OIKEA VASTAUS

      KORAANISSA SANOTAAN ABORTTI ON KIELLETTY.ABORTTIA VOI TEHDÄ JOS NAISEN HENKI RIIPPUU SIITÄ MIEHENKI PITÄÄ TIETÄÄ EI SAA TEHDA SALAA ABORTTIA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      152
      2470
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      75
      633
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      546
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe