salauksen purkaja-boksi

myynnissä "digibokseja" jotka eivät tarvitse maksukortteja vaan niissä on sisäärakennettu conax-kortin salauksen purku. Tuskin tämä on edes laitonta Suomessa. Eduskunta ei ole ehtinyt säätää lakia, eikä ehdikkään koska nyky conaxit sun muu shit vanhentuu parissa vuodessa. Toinen kätevä laite myynnissä on kortin kopiolaite!!

http://web.1asphost.com/delfteo/hopperguide/thread-view.asp?threadid=1785&posts=8
41079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tällaisia digibokseja ei ole olemassakaan. Sisäänrakennettu Conax-purku vaatii aina voimassaolevan maksukortin toimiakseen. Toimivia maksukortteja ei pysty millään yleisessä myynnissä olevalla kopiolaitteella tekemään.

On turha linkkailla viestejä vuodelta 2003, tilanne on salauksen osalta muuttunut täydellisesti. Pari vuotta sitten joka jamppa pystyi purkamaan Viasatin ja Canalin lähetykset omilla piraattikorteillaan kun vähän näki vaivaa, eipä enää onnistu.

Äänestä

minne sattuu ja niitä kalliita kokeiluita hyväuskoiset tekevät edelleen. Miten piraattipurkajista ilmoitetaan käytettyä linkitystä varten tarvittavat tiedot esim. canalille.

Tekniikka on mennyt kokoajan eteenpäin ja salauksenpurkajat kun saavat ohjelmiston kehiteltyä, niin maksukorttiyhtiö lähettää asiakkaileensa uudet maksukortiti vähän pitemmällä salauskoodilla ja taas ihmetellään että kun piraatit lakkasivat näkymästä.

Äänestä

Ilman korttia/kortin tietoa ei voi purkaa signaalia millään.

Mutta koska digihän on siis 100% yksisuuntainen, niin kortteja voi kopioida (tehdä siis IDENTTISEN kopion) ja käyttää niin monessa laitteessa kuin haluaa, koska mistään ne ei voi tietää monessako boksissa kortti on.

Äänestä
  • olla joulupukki.................

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt jo kirjoitti:

myynnissä "digibokseja" jotka eivät tarvitse maksukortteja vaan niissä on sisäärakennettu conax-kortin salauksen purku. Tuskin tämä on edes laitonta Suomessa. Eduskunta ei ole ehtinyt säätää lakia, eikä ehdikkään koska nyky conaxit sun muu shit vanhentuu parissa vuodessa. Toinen kätevä laite myynnissä on kortin kopiolaite!!

http://web.1asphost.com/delfteo/hopperguide/thread-view.asp?threadid=1785&posts=8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu