Mistä ihmeestä saisi photoshopin halvalla! Siis alle 1000€? Kaikki shopit mitä olen nähnyt ovat yli 900 euroa. Eikö missään olisi semmoisia sopivia noin sadan euron paketteja :)
Painshop pro:kin lähti 130 eurolla
halvalla
13
1310
Vastaukset
- luulin
joskus sun kirjoitusten perusteella sinun tietävän edes perusasiat, mutta so wrong..
- Krivoirock
Perus asiat?
Kyllähän minä kuvankäsittelyn perusasiat osaan oikein hyvin, mutta kaikki muu on sitten ihan hepreaa :D
- 1stMacFinn
Photoshop Elements 5 sopii sulle varmasti eikä maksa kuin alle satasen.
- GIMP
Eikä maksa mitään.
http://www.gimp.org/ - Kokeile!
Gimp on varteenotettava ja ilmainen kuvamanipulaatio-ohjelma. Töissä tulee käytettyä Photoshoppia, kotona käytössä Gimp joka varmasti riittää vaativammallekin käyttäjälle. Käyttöliittymä poikkeaa Photoshopista mutta on varsin hyvä ja toimiva kun siihen tottuu.
Lataa tuolta:
http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html
Jos olet Windows käyttäjä asenna ensin GTK 2 Runtime Environment ja sitten itse Gimp.
Ohjeita:
http://www.student.oulu.fi/~jualasal/linux/gimp/
http://www.joutsi.com/gimp.html
http://koti.mbnet.fi/arado/Gimp/index.htm
http://www.gimp-suomi.com/gs/
Jos haluat Photoshopimman Gimpin niin sitten Gimpshop:
http://www.gimpshop.net/
Ps: varsinkin kotikäyttäjien kannattaa pitää silmällä näitä avoimenlähdekoodin ohjelmia, sillä niistä löytyy ammattitason ohjelmia ilmaiseksi.- _Jultsii_
Sullahan on täällä tämmöisiä sivuja.. Ja ois kiva tietää, että saako GIMPshoppia suomeksi ?? Sillä nytse on enkunkielinen. Ja minusta on tosi vaikea käyttää kyseistä ohjelmaa.
- oikein ihanaa.
Osaat siis kirjoittaa keskustelupalstalle muttet käyttää Googlea....
Voi tavaton.- kricoirock
En tartte mitään Gimppiä, koska mulla on jo PSPX ja Photofiltre.
Verkkokaupassa shopit on liian kalliita ja ei sieltä googlestakaan mitään erityistä löytynyt..
no ihan sama kyllä psp:llä saa aikaan jotakin. :D
- ^OO^
kolmannen asteen oppilaitoksessa, niin voit hankkia adoben tuotteita opiskelijahintaan. Creative Studio 2 taisi olla noin 250 € ja photoshop 150 €.
- photoshoppailija
Siis saako opiskelija CS2:n 250 eurolla? Jos saa tosiaan noin halvalla, niin voisin ostaa vaikka heti.
Voisitko laittaa jotain linkkiä, mistä tieto on peräisin tai mistä saisi tilattua? - photoshoppailija
No nyt kun vähän itsekin otin selvää, niin tottahan tuo on.
Kenelläkään tietoa miten tuo käytännössä toimii? Onko noissa ohjelmissa mitään eroa ja onko lisenssi ihan elinikäinen? Sen kyllä luin, että ainoastaan opiskelutarkoitukseen saa käyttää.
Olen kyllä miettinyt jos ostaisin koko creative suiten jossain vaiheessa mutta reilu tuhat euroa tuntuu tässä vaiheessa vähän turhan kalliilta..
- mikkis-
Osta Photoshop elements, sillä saa tehtyä tosi paljon juttuja. Ja maksaa satasen verran
- skannaaja...
Elementsin saa usein kameran tai skannerin ym.. kylkiäisenä. Kyseleppä kavereilta josko lainaisivat levyä sulle. Ohjelman voi ladata useammalekin koneelle ja ihan ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824827- 1882198
- 1321832
- 351567
- 1751455
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161391ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj221391- 351126
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3191120- 781013