jäätynyt olkapää

vaivaa

Hei kaikki reumaa sairastavat minulla on hartiat useinkin tulehtuneet eivät yksistään työstä johtuvaa rasitusta vaan ne vain tulehtuu.Keväällä vasen olkapää tuli niin kipeäksi ettei öisinkään saanut nukuttua ja kättä ei saanut laitettua selkäpuolelle lainkaan.Lääkäri antoi diagnosin,jäätynyt olkapää.Vaiva parani osittain fysikalisella hoidolla mutta nyt alkaa tuntua uudelleen,mietityttääkin että kuuluuko se reumaan vai tuleeko muutenkin.Kertokaa onko teillä kenelläkään vastaavia kokemuksia vaivasta ja mikä on auttanut.

3

3126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reumarempula

      Sairastan selkäreumaa ja minulla on ollut lähinnä vasemmassa olkapäässä, saman tyylisiä ongelmia, eli olkapää ei anna kunnolla nukkua ja kättä ei saa nostettua päätä ylemmäs.
      Minullakin ensin epäiltiin jäätynyttä olkapäätä, mutta rontgenissä olkapää tutkittiin ja olkapäästä löytyi kalkkeuma joka kuulemma myös aiheuttaa näitä oireita. Hoitona tähän vaivaan kuulemma on kalkkeuman poisto tähystysleikkauksella.
      Olkapääni on vihoitellut jo parin vuoden ajan ja kipuja on ollut aina kausittain, joten ilman toimenpidettä ei olkapääni kivut tule ilmeisesti häviämään.
      Tässä linkki sivustolle jossa kerrotan jäätyneestä olkapäästä ja sen hoidosta. http://www.diabetes.fi/sivu.php?artikkeli_id=331

      • vaivaa

        Olkapääni ultrakuvattiin ja sieltä löytyi osittain jänteen sisälle kasvanutta kalkkia,kävin myös ortopedillä joka totesi vain ettei vielä tehdä mitään,työtä vain tehdä kovasti että tulee liikettä.Se ei paljoa lohduttanut siinä tilanteessa kun käsi oli pahimmillaan,nyt kun tilanne on parempi niin liike on hyvästä.Nyt vain ihmetyttää kun oirehtii uudelleen että voiko tulla monesti ns,takaisin samaan olkapäähän.....
        Olisikohan kuitenkin tuon kalkin syytä koko olkapään vaivat,samalla aiheuttaa tulehdusta koko hartianseudulle.


    • Anonyymi

      Joo kyllä,, kuten sanotmutt mikä on keino, joka parantaa tämän vaivan!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      146
      6130
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3736
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2931
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      49
      2620
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      41
      2560
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2026
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1924
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1620
    Aihe