Isäukon Legacy ei mennyt katsastuksesta läpi. Kone on 1.8 ja se on huilinut jo reippaasti yli 300000 km. Mitään vikoja ei aiemmin ole ollut. Kone käy hyvin ja vetää hyvin. Öljyä se kuluttaa hieman, mutta ei tosiaankaan kovin paljon! Vuosi sitten katsastuksessa päästöt alittuivat nippanappa, mutta tänä vuonna se ei enää läpäissyt katsastusta. Kattia koitettiin vaihtaa, mutta sepä ei auttanutkaan asiaan. Korjaamo tutki myös happitunnistimen eikä siitäkään löytynyt vikaa. Onko kellään samanlaisia kokemuksia? Vinkkejä kaivattaisiin. Tulee aika kalliiksi pikkuhiljaa ku korjaamokaan ei keksi missä vika.
Legacyn korkeat päästöt
Missä vika?
4974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On kait siitä luettu viat muistista? Jos on liikaa päästöjä, niin yleensä on vika myös muistissa. Itselläni oli ennen tuolla samalla koneella oleva legacy-89 ja siinä oli vähän samaa vikaa. Tunnistimia oli mennyt kun viat luettiin. Ei kuitenkaan vaihdettu mitään, ajoin katin ihan punaiseksi ja sit vaan suoraan katsastukseen ja läpi meni. Siis kierroksilla ajoa oletko kokeillut?
Etummainen kattihan se yleensä on HC:n kohoamiseen syynä. Maksaa vaan niin p....
Jonnekkin pakokaasutesti ottamaan missä kunnolla lämmitetään ensin katit.
Masinolia litra ennen katsastusta tankkiin ja ajat vähän aikaa, on meinaan puhtaat lukemat mittarissa :D
Itselläni on -90 1.8 4wd legacy. Mennessäni ensimmäistä kertaa auton ostettuani katsastamaan sitä päästöt olivat todella päin v****a! Ajoin tutulle korjaamolle(ent. työpaikka)antaen koko matkan sikaa(kolmosella 120-130kmh n.20km), laitoin auton testeriin kiinni ja arvot edelleen korkealla! Tuttu mekaanikko jolla enemmän kokemusta ruiskuista tutki autoa eikä löytänyt mitään vikaa(ei myöskään vikakoodeja)! Auton käydessä lämpimässä hallissa letti lähti päälle ja arvot alkoi pudota!! Vielä valot ja poppikoneet päälle ja arvot komeasti alle ohjearvojen!