Oletko käyttänyt sykemittaria seksin aikana? (Kummiskin olet, myönnä vaan. Ainakin vakisuhteessa pitäis onnistua ilman mitään "menee halut"-kitinää. Jotain huumoria pitää olla...)
Paljonko oli lukemat? Keskisyke? Maksimisyke? Kalorit?
Itse en ole vielä, mut pitäs kokeilla. Harmi vaan ku mulla on niin vanha malli ettei näytä kaloreita.
Paljonko oli lukemat? Keskisyke? Maksimisyke? Kalorit?
Itse en ole vielä, mut pitäs kokeilla. Harmi vaan ku mulla on niin vanha malli ettei näytä kaloreita.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älkää vaan vastatko senkin apinat. Tosi typerää olla vastaamatta viattoman ihmisen viattomaan kysymykseen. Ihan idiootteja kaikki tämänkin palstan käyttäjät.
Taidat olla just niitä miehiä joilla on netissä kuvia omasta kalustaan :)
ihan lystikäs idea toisaalta, mutta aikalailla tulee tuollasesta ideasta mieleen että seksi on tuollaiselle miehelle "suoritus" siinä missä muukin oman egonsa todistelu.
Tosimies ei kaipaa moista lisuketta seksielämään.
Ahaa! Keittiöpsykologi iskee jälleen!
Eipäs aleta olettaa asioita kuten paraskin Doktor Phil. Kirjoitin viestin lähinnä hetken mielijohteesta (kysy vaikka Freudilta mitä se sitten tarkoittaa). En ole tätä asiaa pohtinut yöllä yksin puutteessa avopuolisoni tuhistessa.
Ennemmin ajattelin asiaa hassuna "pilana". Voisihan sykettä mitata myös huumorimielellä, jota ei selvästikään kaikilta naisilta löydy (sen arvasin). Tietty lähinnä mittarilla, joka tallentaisi tuloksia, ettei tarttis kesken kuumimman hellyyden mittariin tuijotella.
Ja tosimiehen kaipaamiin lisukkeisiin sanoisin vielä huumormieleen viitaten; ettei tosinaisten ja tosimiesten välinen seksi saa olla liian puritaanista eikä kaavoihin kangistunutta. Etenkään henkisellä puolella eli tunnetasolla.
Riippuu varmaan parisuhteesta ja kumppanista kuinka paljon sängyssä voi pilailla. joskus se voi tuntua toisesta tosi mauttomalta, ja itse en ainakaan yllättäisi miestäni tuomalla sykemittaria leikkeihin. Olihan se idea minustakin ihan veikeä ja kaikkea mahdollista hassua sitä nyt yleensä mieleen tulee itsekullakin.
Kuitenkin mielestäni myös parisuhteessa pitää pysyä sellainen tietty hienotunteisuus ja toisen huomioiminen sängyssäkin... ettei pilailu ja hassuttelu ala mennä överiksi.
Ehkäpä aikeesta tosiaan kannattaa mainita etukätöseen. Voipi olla aika ankea yllätys kun paidan alta paljastuu sykepanta. :)
Ehkä itse provoiduin kirjoittamastasi lauseesta: "Ainakin vakisuhteessa pitäis onnistua ilman mitään "menee halut"-kitinää". Ihan kun nainen olisi aina se vähemmän haluava ja tympeämpi osapuoli seksissä. Sitä "kitinää" ja varsinkin totaalisia jäätymisiä (ei seiso, ym.) tulee muuten miehillekin jos vonkaa (tai vaikka vain ehdottaa kauniisti, kuten naisilla on yleensä tapana :) jotakin erikoisempaa tai tavallistakin ihan vaan omaan itseensä kohdistuvaa tyydytystä.
Ehkä hyppäs vähän aiheesta...
Eikö muuten naisesi, ja tietysti itsesi, nautinto ole paljon parempi osoitus "suorituksesi" onnistumisesta kuin mikään mittari? :)
Kaikki tässä yhteiskunnassa on vedetty vaan niin hyvin teoreettiseksi ja pistetty mittareiden ja puntareiden armoilla oleviksi määreiksi, että tuollainen idea kuulostaa tyhmältä... kai nyt sentään seksin suhteen mennään vaan palkeet paukkuen, pakaran värinää ja sydämen sykettä tuntien, ei tunnustellen...