Satanismi = Muoti-ilmiö.

Anton Lavey, tämä kumipirunsarvien kuningas kokosi the Satanic Biblen ja perusti the Church of Satanin ja näin satanismi tuli kaikkien huulille. Tuskin olisin itsekään koko uskonnosta kuullut tai saanut ainakaan nopeasti perustietoa aiheesta, jos hän ei olisi näin tehnyt.

Silti nykyinen tCOS vituttaa suuresti.
"Me satanistit emme käännytä, mutta olet apina, jos et käänny satanistiksi ja liity kirkkoomme" ja sitä rataa.

Ja sitten ottaa koteloon nykyteinit, jotka hihkuttavat satanistia tietämättä asiasta oikeastaan yhtään mitään. Pakanaverkko"tiedolla" taas liikenteessä. Höpöttävät siitä kuinka satanismi on moraalisesti hyvä ja kaukanaa saatananpalvonnasta. Ja saatananpalvonnallahan he tarkoittavat kirkonpolttamista, mikä on vandalismia. Ja saatananpalvonta taas on saatananpalvomista. Sitten kun aletaan laskemaan, että hetkinen Anton Laveyn the Satanic Rituals-kirjassa on tekstiä tyyliin "Hail Satan", niin pitää alkaa keksimään, että miksi satanismi ei olisi saatananpalvontaa.

Ja millaista paskaa nettiin pääseekään.
Tyyliin "satanismi on hevosilla ratsastamista. Jokainen satanisti on eläinkokeita vastaan ja luonnon puolella. Satanisit eivät pidä pentagrammia omana symbolinaan, eikä sillä ole mitään tekemistä koko aatteen ja filosofian kanssa, kuten ei ole Saatanallakaan, eikä rituaaleilla. Kyse on vain ja ainoastaan luonnonsuojelua."
Tadaa, ja sitten pidetään kaulassa ristiä väärinpäin ja ollaan true pahis. Ja heti kun aletaan hieman solvaamaan, niin tulee vastaus, "kirkko on perseestä, ku ne tappaa ihmisiä ja luontoa. Mä oon satanisti, eli heppatyttö, en siis saatananpalvoja eli hautakivenkaataja."

Hassuahan on, että monet "ryhtyvät" satanisteiksi, koska eivät tahdo olla lampaita eli massaa, mutta ovatkin juuri sitä, kun tästä on tullut muoti-ilmiö. Ja joukossa tyhmyys tiivistyy.
171706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kukapa ei tahtoisi kuulua ihmiskunnan eliittiin?
Satanisti on aina myös hyvin koulutettu ja rikas liikemies: "Kovakantinen versio olisi kiva kun ei siihen englanninkieliseen versioon ole varaa."
"Me olemme yksilöitä, me olemme yksilöitä, me..."

Äänestä
  • ..Satanistit ovat LaVeyn saatananpalvojia. Yksilöt ovat gnostikkoja. SIINÄ ON EROA.

    Äänestä

  • Ei, mutta ehdin silti miellyttää useampaakin päivässä. Halusivatpa ne tai eivät.

    Äänestä

  • Joo, en tiedä asiasta yhtikäs mitään,

    Onko se sallittua suomesa, menee uskonnonvapauden tai mielipiteen vapauden piikkiin.

    Äänestä

Sanopa mieluummin jotakin jota ei ole jo kyllästymiseen saakka jauhettu, tai mieluummin:
Tee itse paremmin, jos muiden tavat ovat
mielestäsi puutteellisia tai virheellisiä.

Satanismin dissaamisestahan se muoti-ilmiö vasta
näyttääkin tulleen. Teinit nyt ovat
teinejä (kuten näytät itsekin olevan), ja
niinhän se aina menee että mihin hyvänsä he
koskevatkaan, siitä joku vittuuntuu. Et
jäitä hattuun ja silleen.

Äänestä

...aivan sama! Jokainen on yksilö. Muotia ei kuitenkaan. Kukaan muu ei ole A. Lavey muuta kuin se.

Äänestä

Jaaha taas yksi joku idiootti aukomassa päätään. Kuule jätä toi ajattelu jollekin sinua viisaammalle. Jos et asiasta tiedä mitään, ei siitä kannata puhuakkaan. totean vain tyhmänä olet syntynyt ja tyhmänä kuolet.

Äänestä
  • Minä provoilen ja näemmä en ole ainoa.
    Eroa meillä silti on. Minä kirjoitin pitkän tekstin, jossa kerroin näkökannoistani osittain perusteltuna.
    Sinä vain auot päätäsi. Jos yhtään tietäisin kuka olet, mitä olet, mitä asiasta tiedät ja näin, voisikin pitää kommenttiasi jonakin. Mutta nyt se on vain tyhjänpuhumista. Ymmärräthän? Ja tahdon lisätä, ettei tietoni satanismista jää sille tasolle, mille se 90%´illa tämän palstan kävijöistä jää.

    Äänestä

  • Olaf kirjoitti:

    Minä provoilen ja näemmä en ole ainoa.
    Eroa meillä silti on. Minä kirjoitin pitkän tekstin, jossa kerroin näkökannoistani osittain perusteltuna.
    Sinä vain auot päätäsi. Jos yhtään tietäisin kuka olet, mitä olet, mitä asiasta tiedät ja näin, voisikin pitää kommenttiasi jonakin. Mutta nyt se on vain tyhjänpuhumista. Ymmärräthän? Ja tahdon lisätä, ettei tietoni satanismista jää sille tasolle, mille se 90%´illa tämän palstan kävijöistä jää.

    Voihan pyhä narsisti teitä satanistejä.

    Äänestä

  • vittu varmaa itekkää aiheesta mitään tiedät tunge pääs persees uumeniin ja näe helvetti.

    Äänestä

Allekirjoittaneelle on aivan sama,
mitä kukakin päässään pyörittelee hänet nähdessään
tai tekstejään lukiessaan.

Sama myöskin se, mitä ihmisolennot tietävät ja ajattelevat satanismista tai ylipäätään mistään filosofiasta tai uskonnosta.
Ne ovat kaikki vain mielipidepohjaista ajatustyön tulosta ja näinollen kuuluvat faktan kanssa täysin eri kategoriaan.Mitä fakta lopulta taas on, sitä en usko monenkaan tietävän.
Kuten nokkelimmat jo huomasivatkin, edellisessä lauseessa oli sana "usko", joka taas on merkki siitä, että tämä ajatus perustuu omiin näkökantoihini, eikä siten kuulu faktan kanssa samaan lauseeseen.
Ja eiköhän jollain jo tullut mieleen ruveta kinaamaan kanssani siitä, että tiedänkös minä sitten mitä se fakta on.
En.
Joten se siitä.

Mitä te ihmiset yleensäkään kannatte huolta siitä,
mihin muut uskovat tai mitä ajattelevat tai mikä on kenenkin määritelmä, että ollaanko sitä nyt satanisti vai ei ja miksi..?
Eräs ihmiskunnalle eniten päänvaivaa ja ristiriitatilanteita aiheuttava tekijä tuntuu olevan pakottava tarve määritellä ja saada lokeroitua asiat.
Standardit ovat toki kivoja siksi,
että niitä on paljon.

Ja Jumala sanoi:
"TULKOON VALKEUS!"
Ja Saatana sanoi:
"TULKOON PIMEYS!"
...ja pyhä Pietari sanoi:
"LOPETTAKAA NY PERHANA NIITTE VALOJE KANS LEIKKIMINE!"

Äänestä

onks sulla 'Olaf' sähköpostii tai jotai? :)

Äänestä

Sanoisin, että satanismi ja saatananpalvonta ovat vääristyneitä "reaktioita" pettymyksiin ja hämmennykseen, kaikkihan kokee, etenki nuorempana, noita tunteita mut toiset katkeroituu helpommi ja kapina saa aivan naurettavia mittasuhteita. Eli ne kiehtoo etenkin nuorempia ja epäkypsempiä, henkisesti epätasapainoisia ihmisiä joilla ei oo vielä kykyä hallita ja ymmärtää tunteitaan ja ympäristöään kuten henkisesti kypsemmät ihmiset.
Tunnistan vanhemmissakin satanisteissa monia sellasia korostuneita käyttäytymismalleja jotka ovat tyypillisiä just vihasille teineille jollane itekin oon joskus ollu, kuten moni muuki luonnollisesti... satanismi ja saatananpalvonta on jonkinlaista henkistä taantumuksellisuuttta, jää jotenki itsekkään, uhmaisen murrosikäisen tasolle.

No, ei kaikki satanistit varmaa oo pelkästää vihasia, jotkut vaa ajattelee et se tekee heistä vähemmän "massaihmisiä" mikä on itsetarkoituksellisen tärkeää eräille "tiedostaville" ihmisille jotka itse ovat tosiasiassa suhteellisen helposti manipuloitavissa...kaikkein hauskin paradoksi satanismissa on elitismin ja voimantunnon harha. Todellisen henkisen kestävyyden, tasapainon ja itsehallinnan kehittyminen vaatii aivan toisenlaisen suhtautumisen ympäristöön ja itseen kuin satanismissa. Lisäksi satanismi ei ole älyllisesti ja filosofisesti mitenkään minkään yläpuolella, kaiken saa kyllä "kuulostamaan" järkeenkäyvältä ja erityiseltä lopulta jos vain osaa hyödyntää tiettyjä asioita.

Ite tunnen melko hyvin kaverin joka sanoo olevansa satanisti ja saatananpalvoja (26 vee), voi hyvä luoja sitä aggressiota, egoismia, manipulaation yrittämistä ja aivan järetöntä lapsellisuutta...satanistille tyypillisesti senki kaverin nuoruudesta löytyy vaikeita kokemuksia yms...Ei jaksa oikein vihata sitä, ennemminki säälittää tollane aivopestyks tuleminen/antautuminen, varmasti henkisesti raskasta irtaantua siitä kun aika koittaa siirtyä eteenpäin.

Äänestä
  • Onko nyt "tiedostava", "massasta erottuva" ja "vahva" olo kun Ihan Itse Oman Kokemuksen Kautta päättelit tuon?

    Se, että kapinoiva teini tai lauma niitä laittaa jalkaansa farkut puvun housujen sijaan ei vielä tarkoita sitä, että kaikki farkkuihin pukeutuvat olisivat kapinoivia teinejä. Sen sijaan farkkuhin pukeutuminen saattaa kyllä kieliä siitä, että näin tekevä henkilö asettaa elämässään etusijalle omat henkilökohtaiset mieltymyksensä riippumatta siitä, ymmärtävätkö kravattiensa "aikuisiksi" kuristamat massat tätä vai eivät.

    Äänestä

kun huomasit että joku muukin on päättänyt ruveta saatanan palvastelijaksi etkä saakkaan kuvitella olevasi jotenkin ainutlaatuinen tai erikoinen?

Äänestä

Jokainen itseään satanistiksi kutsuva hippi voisi nähdä sen verran vaivaa elämässään että otaisivat sen kuulan kalloonsa. Eihän herran jumala kukaan järkevä ihminen huutele netissä ja kaduilla olevansa satanisti kun kerran on pakanaverkon lukaissut läpi. Ja vielä TSB:n luettuaan he EDELLEENKIN jaksavat huutaa kuinka "satanismi ei ole saatananpalvontaa." Minulla ei ole mitään saatananpalvontaa vastaan, päin vastoin. Voisivat ihmiset perehtyä lukemaan okkultismin ja saatananpalvonnan historiaa, muutenkin kuin jotain kristillisten kirkkojen kirjoittamaa paskaa. Ja kyllä, kyllä niitä kirjoja ja tekstejä löytyy kun vain tietää mistä etsiä. Varsinkin nykypäivänä kun nettikin on niin yleinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olaf kirjoitti:

Anton Lavey, tämä kumipirunsarvien kuningas kokosi the Satanic Biblen ja perusti the Church of Satanin ja näin satanismi tuli kaikkien huulille. Tuskin olisin itsekään koko uskonnosta kuullut tai saanut ainakaan nopeasti perustietoa aiheesta, jos hän ei olisi näin tehnyt.

Silti nykyinen tCOS vituttaa suuresti.
"Me satanistit emme käännytä, mutta olet apina, jos et käänny satanistiksi ja liity kirkkoomme" ja sitä rataa.

Ja sitten ottaa koteloon nykyteinit, jotka hihkuttavat satanistia tietämättä asiasta oikeastaan yhtään mitään. Pakanaverkko"tiedolla" taas liikenteessä. Höpöttävät siitä kuinka satanismi on moraalisesti hyvä ja kaukanaa saatananpalvonnasta. Ja saatananpalvonnallahan he tarkoittavat kirkonpolttamista, mikä on vandalismia. Ja saatananpalvonta taas on saatananpalvomista. Sitten kun aletaan laskemaan, että hetkinen Anton Laveyn the Satanic Rituals-kirjassa on tekstiä tyyliin "Hail Satan", niin pitää alkaa keksimään, että miksi satanismi ei olisi saatananpalvontaa.

Ja millaista paskaa nettiin pääseekään.
Tyyliin "satanismi on hevosilla ratsastamista. Jokainen satanisti on eläinkokeita vastaan ja luonnon puolella. Satanisit eivät pidä pentagrammia omana symbolinaan, eikä sillä ole mitään tekemistä koko aatteen ja filosofian kanssa, kuten ei ole Saatanallakaan, eikä rituaaleilla. Kyse on vain ja ainoastaan luonnonsuojelua."
Tadaa, ja sitten pidetään kaulassa ristiä väärinpäin ja ollaan true pahis. Ja heti kun aletaan hieman solvaamaan, niin tulee vastaus, "kirkko on perseestä, ku ne tappaa ihmisiä ja luontoa. Mä oon satanisti, eli heppatyttö, en siis saatananpalvoja eli hautakivenkaataja."

Hassuahan on, että monet "ryhtyvät" satanisteiksi, koska eivät tahdo olla lampaita eli massaa, mutta ovatkin juuri sitä, kun tästä on tullut muoti-ilmiö. Ja joukossa tyhmyys tiivistyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu