Onko jooga sallittua lesdatiolaisessa perheessä?
Jooga
herätti kysymyksen
7923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
joopa on! Saarnastuolissakin istuu aina saarnan aikana kaksi saarnaajaa; toinen saarnaa ja toinen vahvistaa sen: joopa, joo!
Empä ole koskaan kuullut, että olisi ko. asiasta saarnastuolista puhuttu.
minusta se ei sovi kenellekään kristitylle koska on alunperin tullut idän uskonnollisista menoista jotka liittyvät epäjumalanpalvelukseen.tämmöisissä asioissa en suosittele kenenkään leikkivän tulella vaan kannattaa olla varovainen.vihollinen avaa helposti vääriä ovia ihmisen tietämättäkin.
...kaikki ilmoittavat menevänsä joogaamaan ja silloin mennään WC;hen!! :D :D
sen verran kun tiedän, niin jooga ei ole syvimmiltään pelkkää voimistelua, vaan kuuluu hindulaiseen uskontoon/filosofiaan. tätä eivä kaikki uskovaiset "urheiluhullut" edes tiedosta, mutta huomaavat sen siinä vaieessa kun menevät syvemmälle tässä joogaamisessa.
Olen samaa mieltä ,pitää olla tarkka .
Joogalla on perusta idän uskonnoissa.
Joogaa on kuitenkin eri lajeja. Ns. astanga-jooga on lähinnä voimistelua, venytyksiä ja "oikeaa" hengitystä kuten olen eräältä kaveriltani kuullut. Hän käy joogamassa jatkuvien lihaskipujensa vuoksi ja kokee joogaliikkeiden auttavan. Tiedä sitten. Mutta myös astanga-joogaan liittyy idän uskontojen piirteitä, jotka hän kuulema "sivuuttaa".
Googlettamalla löytää tietoa joogasta:
http://www.kaapeli.fi/~ikoponen/astanga.htm
Ainakin minua ovat jotkut kristityt ystävät varoittaneet joogasta. On olemassa muitakin tapoja hoitaa fyysistä kuntoaan ja terveyttään kuin joogaaminen.