Mitä suomen laki sanoo esim. sveitsiläisistä linkkuvetisistä tai leatherman monitoimityökaluista, ovatko ne teräaseita ja niitä ei saa kanniskella mukana vai onko niiden hallussapito yleisellä paikalla sallittua?
Teräaseet ja monitoimi työkälut
6
2376
Vastaukset
- mätämuna
Lakihan ei sano mitään, mutta rangaistavuus riippuu siitä miten sitä tulkitaan.
Eivätköhän leatherman jne. ole ahtaasti tulkittuna kiellettyjä.
Järjestyslaki
10 §
Toisen vahingoittamiseen soveltuvien esineiden ja aineiden hallussapito
Seuraavien toisen vakavaan vahingoittamiseen tarkoitettujen tai siihen soveltuvien esineiden tai aineiden hallussapito yleisellä paikalla on kielletty:
1) teräaseet, rikotut lasiesineet ja muut näihin rinnastettavat viiltämiseen tai pistämiseen soveltuvat esineet;
2) patukat, ketjut, jouset, vaijerit, kaapelit, pesäpallomailat ja muut näihin rinnastettavat lyömiseen soveltuvat esineet;
3) tikat, kuulat ja muut näihin rinnastettavat heittämiseen soveltuvat esineet;
4) syövyttävät sekä toisen vakavaan vahingoittamiseen taikka lamauttamiseen soveltuvat aineet;
5) ilma-aseet, jousitoimiset aseet, harppuunat, ritsat, puhallusputket ja muut näihin rinnastettavat ampumiseen soveltuvat esineet;
6) terveydelle vaaralliset laserosoittimet.
Ampuma-asetta tai räjähtävää esinettä erehdyttävästi muistuttavien esineiden hallussapito yleisellä paikalla on kielletty. - -Jokunen-
Lakia voidaan tulkita monella tavalla, mutta lainsäätäjän tarkoitus on nimenomaan ollut kieltää tällaisten turhien teräaseiden kantaminen yleisellä paikalla.
Järjestyslain 10§ sanoo asian kyllä selvästi mutta toisilla on vain tarve perustella oma viisautensa toisin, useinmiten omiin näkökohtiinsa perustuen.
Monella mahakkalla keski-ikäisellä miehellä tämä roikkuu usein vyöllä ilman käyttöä. Yleisin selitys on että "jos vaikka joskus tarvitsee", toinen on "olen tietokone asentaja". Kuitenkaan toimistoissa joissa olen työskennellyt eivät tietokone-osaston kaverit ole näitä vyöllään kantaneet koskaan.
Yleisenä linjavetona voidaan myös sanoa että yleisötilaisuuksiin kuten messuille, jääkiekkopeleihin, konsertteihin yms. on aivan turha tulla tuollainen kapine mukanaan (edes kassissa tai taskussa).
Jo hallussapito on kiellettyä, ei siis pelkkä esillä pitäminen. Ovatko siten "Toisen vakavaan vahingoittamiseen tarkoitettujen tai siihen soveltuvien" ja "Viiltämiseen tai pistämiseen soveltuvat" esineitä?
Saivartelijat varmasti heittävät että voihan kynälläkin tappaa ja pistää toista. ....kuten muuten voi hammastikullakin, sanoisin näille jotka pelkäävät kyniä yhtä paljon kuin monitoimityökalun veistä saivarellessaan tällä asialla.
Vastaus siis on "On kiellettyä" juuri tuon järjestyslain 10§ perusteella. Hallituksen esityksen yksityiskohtaisista perusteluista voi lukea tarkemmin jos haluaa asiaa tulkita tarkemmin.
Todellisuudessa poliisilla ei juuri ole aikaa näiden pois ottamiseen ja keräilyyn. Mutta kuitenkin järjestyksenvalvojat mainituissa paikoissa suorittavat juuri tätä keräilyä. Voivat toki estää pääsyn esim, ravintolaan tällä perustella vaikka olisi valmis luopumaan työkalusta ja vaikka olisi täysin vesiselvä.- yepz
Ja kokoontumislaki kieltää vahingoittamisvälineet vaikutusalueellaan. Sen takia ne ovat tapahtumissa kiellettyjä, vaikka järjestyslaki vielä jotakin sallisi - ja päinvastoin.
- ei tai,
sitten viranomaiset ym. järjestystä ylläpitävät päättävät voiko julkisella paikalla kantaa ao. "astaloita"
Itselläni ei ole ollut minkään tahon kanssa vaikeuksia kantaa mainittuja monitoimityökaluja, tosin työtehtävät vaikuttavat, sekä terve järki, milloin pitää vyöllään ao. vehkeitä. - Turvallisuusalan hommia tehnyt
1. Kenellä kyseinen vehje on
2. Onko perusteluja MIKSI se on mukana
3. Onko muutoin ympäristössä jossa tavataan henkilö esine sellainen, että on ehdoton kielto olla mukana.
Noilla kolmella kohdalla ja maalaisjärjellä pärjää varsin pitkälle.
Sanotaan nyt 2 esimerkkiä:
-Narkkari, taskussaan nipinnapin ns. sallituissa rajoissa oleva kynsiviilan kokoinen minilinkkari.
-Asiallinen sähkömies, jonka vyölle on työtehtävistä unohtunut suurehko Leatherman mennessään asioille.
Tosin sen verran paljon nähnyt erilaisia tilanteita, että yhteenvetona voisi sanoa baariin lähtiessä olevan fiksunkin henkilön hyvä pudottaa kaikki vahingoittamiseen tarkoitettavat värkit matkasta. Suomalainen mies "Pherkhele, nhyt mhä en enhää khahtele thmommosta" -tilassa kummasti yrittää survaista kaveriinsa (saati vieraaseen) vaikka coctailtikun jos ei muuta keksi...- Turvallisuusalan hommia tehnyt
Siis nuo kaksi esimerkkiä, narkkari ja sähkömies, olivat esimerkki siitä jotta kummalla tällainen vekotin tuntuu noin loppupeleissä ajateltuna vaarallisemmalta? Oli sallittu tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843212
- 751291
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1761218Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817