Miten saatte arjen rullaamaan? Tekeekö mies kotitöitä? Kuuluuko kaikki äidille koka on kotiäitinä?
Tekeekö mies kotitöitä?
Joulumuori
4408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tulee töisstä ja vapaa aikana. Kun mies palaa väsyneenä tistä ja äiti on väsyneenä kotitöistä, mietitään tietenkin, kuka paremmin kulloinkin jaksaa. Toinen toisensa kunnioittaminen tässäkin on lähtökohta.
Olisihan aivan kohtuutonta jos äiti pyörittäisi arkea myös illat ja viikonloput. Usein jaetaan hommia niin että se tekee kuka ehtii ja osaa esim minä ruuan ja mies vaipanvaihdon sillä aikaa. Varmasti niin vl kuin ei vl perheissä on eroja tässä suhteessa ja olen huomannut, että nuoret vanhemmat enemmän jakavat töitä kuin vanhemmat. Myös kodin sisällä on töissä "erikoistumista" mies tekee raskaat hommat kuten mattojen ravistelun ja lumityöt jne
Tässä yhteydessä kannattaisi kysyä mikä on oikeus ja kohtuus.
Jos mies käy töissä työmatkoineen menee 10 tuntia / 5 viikossa niin se tekee 50 töitä viikossa. Jos nainen on kotona ja tekee kotona töitä niin onko oikein että mies tekee vielä 2 tuntia illassa kotitöitä?
Toisaalta onko oikein se että mies käy 2 viikossa kodin ulkopuolisissa harastuskisssa ja vaimo käy kerran tai kahdsesti samaan aikaan ry:n talkoissa?
Tai onko se oikein että isä käy seuroissa isomien kanssa kun äiti laitaa ruuat kotona ja nukuttaa pienemmät?
Kaikki on suhteellista. Meillä minä teen kaikesta huolimatta omaan tahtiini kaikki kotityöt silloin kun suinkin jaksa. Toisaalta kun en niitä jaksa tehdä jaan hommat niin että homma toimii. Oikeudenmukaista ei ole sekään että joku lusmuaa ja toinen tekee senkin edestä vaan kaikki tekee jotta kaikille riitää myös vapaa-aikaa. Ja tämä koskee yhtälailla kaikkia lapsia. Eli meillä siivotaan niin kauan kun siivottavaa on ei niin että joku tekee jotain vaan työ tehdään alusta loppuun asti ja kukin tekee sen osan minkä osaa.
sun miehes kovilla kotitöiden suhteen sun ollessa nettiriippuvainen?
Missä ite oot? Netissäpä oot iteki.
Olet nolostuttavan halpamainen leimatessasi yhden hyvistä keskustelijoista typerällä tavalla.
Pelottaako sinua ja kaltaisiasi Hys hysin rohkea ja itsenäinen ote. Hän on vahva nainen. Ihailtava nainen.