Moikka! Kirjoitteklin joku aika sitten että plussauksen jälkeen sain alkuraskauden keskenmenon kun alkoi vuoto.
Kävin tänään gynellä tarkistuttamassa kohdun tyhjentymisen.
Kun gyne aloitti ultrauksen hän oli hiljaa ja käänsi monitorin minuun päin ja sanoi että siinä tuo sydän sykkii.
Onnenkyyneleitä pyyhin kerrankin kun hiljaisena katselin sykettä.
Verenvuodosta sanoi, että on aiheuttanut joko polyyppi tai hematooma.
Olen siis rv 6 nyt=) Ihanaa! Tottakai pelottaa verenvuoto, mutta nyt yritän nauttia raskaudesta.
Kävin tänään gynellä tarkistuttamassa kohdun tyhjentymisen.
Kun gyne aloitti ultrauksen hän oli hiljaa ja käänsi monitorin minuun päin ja sanoi että siinä tuo sydän sykkii.
Onnenkyyneleitä pyyhin kerrankin kun hiljaisena katselin sykettä.
Verenvuodosta sanoi, että on aiheuttanut joko polyyppi tai hematooma.
Olen siis rv 6 nyt=) Ihanaa! Tottakai pelottaa verenvuoto, mutta nyt yritän nauttia raskaudesta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihanaa =) Todella kiva kuulla! Varmasti lyönyt omakin sydämesi vähintään sataa siellä ultrassa... Isot onnittelut!!!
Minulla on viikkoja nyt 7 3, joten melkein samassa veneessä ollaan =)
Niin ja plussaonnea kaikille, jotka vielä kuumeilevat!
Kuulostaa ihan uskomattoman hienolta! Voin kuvitella sen fiiliksen, kun oot katsonut sitä näyttöä. Onnea kauheesti! :-)
Onnea kovasti...mie täällä oottelen sit josko meillekin se onni tulis kolmannen käärön muodossa jossain välissä....
Oi..ehkäpä nyt sain turhaa toiveen tuntua..mutta kerrotko mulle lisää tästä sun jutusta. Olen tehnyt yhden raskaustestin jokinen aika sitten ja sain aalean plussan..tuli oireet ja kaikki. sitten alkoikin menkat..ne olivat hieman oudot...limaiset. pahoinvointia oli menkkojenki aikana,nyt ei ole pahoinvointia ollut..tosin on kyl tullu syötyykki aika komeesti, joulu aikaa ku eletää. rintojen reunukset on vähä tummentuneet,joka tietysti voi hetke kestää keskemenonki jälkee..vissiin. nyt tein tänä testi ja en ny tiedä,et kuvitteleno vaa,tai sit tos o haalea plussa..unistep testi tein. mitenköhä pitkää se kestää..et se plussa voi tul,jos o keske menny?? varsinki jos oli ihan alussa kyse ihan parista viikosta vasta..korkeintaa 5,tai 6. Teen huomenna aamu pisusta testin..se o apteeki oma ja kato mitä se näyttää.. Oisha se hienoo,jos mullaki se vuoto johtuski iha jostaki muusta..toiveajettua varmaan,mutta pieniki kipinä on aina pieni kipinä. Oisi halunnu kuulla,et mitä sulle niinku tapahtui..mite pali vuosit ja jne..loppuko oireet ja jne.. Oisi tosi kiitollinen..tiedosta.
saitko apteekin testillä plussan. Tahdon tietää mitäsinulle näytti. Itselleni näytti vuodon jälkeen (vuodon alusta 6 pv:nä) negaa.
eli, tein clearblue testin muistaakseni 1 päivä siitä, kun menkkojen olisi pitänyt alkaa. Vahva plussa tuli heti. Pari päivää tästä alkoi verinen runsas vuoto, joka kesti noin 6 päivää. Melkein kaksi viikkoa tästä menin (eli tänään) gynelle ja sydämen syke näkyi tosi vahvana.
Oireet eivät missään vaiheessa kadonneet vaan pahenivat. Tietysti verenvuoto on aina huolestuttavaa, nyt en vaan viitsi murehtia asiaa.