perhoskirjoahven

kyselijä

Onko kenelläkään samanlaista vaivaa perhoskirjoahvenen kanssa että sen värit haalistuu välillä ja taas hetken päästä se on jo aivan normaalin värinen?

7

1332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Suvun jatkamis vietistä, huonoista vesi olo suhteista, liian pitkät veden vaihtovälit, ruoan huono laatu... jotain tällästä lähtisin veikkaamaan.
      Kerro akvasi olosuhteista lisää...

    • valoistakin

      Oma havaintoni on, että valo ei heijastu kalasta samalla tavalla sen ollessa eri paikassa akvaariota tai jos sitä katsoo eri kulmasta, jolloin kala näyttää haaleammalta kuin normaalisti. Tämä voisi selittää, jos kalan väri muuttuu hetkessä ja taas palautuu. Jos taas kyse on siitä että väri muuttuu päivien kuluessa niin sitten varmaan vaikuttaa enemmän noi vesiolot, ruokinta ym. Likasessa vedessä ainakin haalistuu, liekö osin sit siitäkin syystä että likaisen veden läpi väri näyttää eriltä mutta myös siksi et ei viihdy oloissa. En kuitenkaan ole mikään asiantuntija, joten kannattaa kuunnella enemmän kokeneempia, mutta näin näkökulmana tämäkin:)

      • fish KING

        Kirkkaat valot tosiaan voi häiritä arkaa kalaa ja siitä johtuen sen värit ovat stressin ansiosta hieman haileat mutta jos akvaarion on valaistu asian mukaisesti niin tätä ongelmaa ei pitäisi tulla. Joskus jopa liian vaalea pohja hiekka on stressin aiheuttaja asoille kaloille joihin juuri tuokin ahven laji kuuluu.

        Likainen vesi yleensä sisältää jo jonkin verran enemmän nitraattia kuin juuri vaihdettu ja samalla myös nitriitti arvokin saattaa nousta hieman. Aloittelevan akvaristin pitäisikin harjoitella sopiva veden vaihto väli nitraatti mittalaitteen avulla ja samalla nitriittiä mitaten, näin tulisi selville oikea hetki vaihtaa vettä akvaariosta sillä yli 40mg/l nitraattia pitää sisällään myös tappavan määrän nitriittiäkin. Ja veden vaihdon jälkeen nitraatti arvo pitäisi saada laskemaan alle 10mg/l joten jos se ei laskenut ekalla kertaa niin seuraavalla veden vaihto kerralla onkin syytä vaihtaa vettä kerralla enemmän. Tästä syntyy rutiini jonka aikana akvaristin ei sitten tarvitse saman kalaston kanssa enää mittaillakaan vesi arvoja koska ne pitäytyvät tietyissä rajoissa joka kerta ennen ja jälkeen veden vaihdon.

        Mutta muuten nimim. valoistakin puhuu asiaa.


    • fisufisu

      Tai siis meillä on palettikala, ja se ainakin vaihtaa väriä suuttuessaan ym. mielentilassa. Luulisin että värinvaihdos johtuu kalan "mielentilasta"/stressistä/pelosta yms. Itsekkin hankittiin juuri perhoskirjoahvenia. Nekin vaihtavat väriään välillä. Useimmiten ovat kuitenkin normaalin värisiä.

    • <33

      On mulla on ihan sama ongelma! mulla ne menettää värinsä sillon kun niillä on nälkä! niillä on melkein koko ajan nälkä! ei tarvi kun ohi kävellä niin heti siihen tullaan kyttään ruokaa! : D

    • mikälie

      Sanoisin että melko tavallista ne on kaupassakin tommosia mulla pojalta lähtee koko pilkku kyljestä ja tuli takasin

      • mikälie

        Onko kellään tietoa mitä tapahtuu kun perhoskirjoahven hengittää tosi nopeasti ja vaikuttaa väsyneeltä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8432
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      93
      1182
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe