mersuun hifiä

Tämä varmaankin kuuluisi tuonne autohifi osastolle, mutta en halua mitään syvällisiä pohdintoja musalaitteista! Kysyisin vain, minkälaisia äänentoistajia suosittelette mersun omiin paikkoihin eteen??
3427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jopa mallisarjojen sisällä on eroa.
Joku ainakin väitti että esim W124 coupeissa on eri kokoiset ämyrit kuin muissa W124sissa.

Postaapa tarkka malli ja vaikka vuosimallikin varmuudeksi niin eiköhän apua löydy.

Henkka

Äänestä
  • -91 124 300TD farkku.

    Äänestä

  • heppu kirjoitti:

    -91 124 300TD farkku.

    Nuo etukaiuttimet ovat periaatteessa 5,25" kokoiset MUTTA orggikset on suunniteltu niin ettei niissä ole ruuvinreikiä vaan pienet "klipsit" pitävät pyöreäreunaisia kaiuttimia paikallaan. Eli normaali 5,25" kaiuttimet eivät siihne sovi suoraan. Sinne on toki esim Blaupunktilla ollut korvauskaiuttimia mutta ei se nyt mitään hifiä ole tuollaisilla systeemeillä. Mulla oli just sellaset ostettaessa ja soihan ne sinänsä hyvin muttei upeasti ja eipä noista kaksista bassoa paperikajareista lähde.

    Ratkaisin ongelman Alpinen SXS-1352 erillissarjalla. Diskantit sai mukavasti A-pilareihin ja kaiutin meni... sanotaanko suhteellisen vähällä leikkaamisella ja äheltämisellä orggispaikkaan. Alle tunnin per kaiutin.

    Takana on sama koko ja sama systeemi... Ai niin mutta sulla on farkku. No kysy Koljalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heppu kirjoitti:

Tämä varmaankin kuuluisi tuonne autohifi osastolle, mutta en halua mitään syvällisiä pohdintoja musalaitteista! Kysyisin vain, minkälaisia äänentoistajia suosittelette mersun omiin paikkoihin eteen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu