Nyt tarvitsen neuvvoa !!!
Kyse on jatkuvasta syyttelystä ja toinen rikosilmoitus tehty.Asiasta jota ei ole tehnnyt
Mikä neuvvoksi .Rikosilmoitus on tehty olettemusten peruustella .Nyt tämä turha syyttely pitää saada loppumaan.
Kyse on jatkuvasta syyttelystä ja toinen rikosilmoitus tehty.Asiasta jota ei ole tehnnyt
Mikä neuvvoksi .Rikosilmoitus on tehty olettemusten peruustella .Nyt tämä turha syyttely pitää saada loppumaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinustahan se kaikki on kiinni. Jos rikostutkinta päättyy siihen, ettei rikosta ole tehty, tai asianomistaja ei vaadi rangaistusta, niin se siitä ja pallo on sinulla.
OLEN 16.V POIKA
Taas syytöksiä turhaan aikaisemmasta rikosilmoituksesta syyllinie löytyi.Kysessä on naapuri joka väittää minun varastavan kellarista polkupyörien osia
Jos kerran väitteille ei ole mitään perää, niin kyseessähän on kunnianloukkaus.
Kunnianloukkaukset käsitellään oikeudessa, mutta sitä varten pitää ensin tehdä poliisille rikosilmoitus ja vaatia tekijälle rangaistusta, lisäksi alle 18 vuotiaan asianomistajan huoltajalla on myös asiassa puhevalta.
Kaikki osalliset todistajineen kuulustellaan ja asia menee syyttäjälle. Jos syyttäjä syyttää, niin juttu siirtyy käräjille. Ellei syytä on asianomistajalla tällöin itsenäinen syyteoikeus.
Vannon vaikka minkä nimeen
olen syytön
Rikosilmoitukset tehdään aina olettamusten perusteella. Jos olet syytön, sinua vastaan ei liene näyttöä. Kyseessä ei ole kunnianloukkaus.