vuosimallin 2001 vw passat (sedan), ei meinannut präkontti auveta. käytin eilen illalla (harjattomassa) pesussa passattia että jäät saisi kyytiä ja lumet, niin tänä aamuna ei kontti meinannut auveta, sain sitten kuitenkin..............aikaani "värkättyä" sen auki.
liekkös muilla sama homma, saattahan se johtua pakkasesta kun yöllä sitä oli.
liekkös muilla sama homma, saattahan se johtua pakkasesta kun yöllä sitä oli.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eiköhän noin ole käynyt sadalle autoilijalle sadasta merkistä ja mallista riippumatta,katso kun vedellä on semmoinen ominaisuus että kun on tarpeeksi kylmä niin se jäätyy,turha kai tässä opastaa ihmistä siitä mitä autolle pesun jälkeen kannattaa tehdä jos kuitenkin viitsisit kuivata kumitiivisteet ja laittaa niihin silikonia ja sit lukkoon ei lukkosulaa vaan ASEÖLJYÄ
elä sä rupee valittaa mulle, sillä sä et edes tiedä kun et autoa omista.
spray-öljyllä kävin tiivisteet läpi ja paljon pistin.
mutta se on kai kaikissa autoissa sama ongelma, joissakin enempi
Just laskin 19 mersuu ,11 bemarii,5 audii,4 volkkarii.Ens viikolla ei ole kuin 35, neljä myytiin.
Kuivaa se tiiviste ja kaikki se peltiosa joka on siinä ympärillä,VESI JÄÄTYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
Itsellä ei ole ollut ongelmia Golfien tiivisteiden kanssa, jos olen pesun jälkeen kuivannut tiivisteet ja käsitellyt silikonilla.
Niinpä. Passatin peräkontti on talvisin kuukausikaupalla kiinnijäätyneenä. Ei siinä silkonit auta. Pesun jälkeen on tietysti helppoa kuivata, mutta jokaisen 0-kelin aikana ei ehdi kuivailemaan. Passattiani -02 ei ole Suomeen talveen suunniteltu. Aikasempi Borani oli vielä huikeampi. Ovet aukesivat katolle asti, joten joka lumisateen jälkeen piti ensin pyyhkiä kädellä lumet oven päältä ennen kuin pääsi etsimään harjaa sisältä. Ovet vielä enemmän jäässä kuin Passatissa. Saksalaiset insinöörit joutaisivat käydä joskus täällä pohjolan talvessa. Perheen toisessa autossa, Saabissa ei näitä talviautoilun ongelmia ole.
Sedanin peräluukun tiivisteiden kastuminen on selvä suunnitteluvirhe. Tiivisteet tulee olla sijoitettu siten, että ne eivät kastu pesussa tai sulavasta lumesta. Passatissa tätä perusasiaa ei ole huomioitu.