Kannattako tuoda Audi TT suomeen verottomana jos ois mahdollisuudet? Pystyykö ajamaan talvella, maavara jne. jne.? Minkä itse toisit?
Audi verottomana..
Minkä toisit...
3627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos haluat TT:n niin ota se ihmeessä. Kyllä sillä talvella pärjää, riippuu tietysti missä ajat.
Jos haluat Audilta vaihtoehtoja, niin tuosta hintaluokasta itse toisin jonkun isomman ja "oikean nelivedon", esim:
A4 V6 3,0 quattro tiptronic-automaatti
tai
A4 V6 TDI quattro tiptronic-automaatti
Ja lisukkeita noihin, esim. sportti-istuimet, nahkaa, alusta yms.
Toisaalta hieman kalliimmasta päästä joku A6:n vaikka
A6 V6 2,7 biturbo quattro tiptronic-aut.
Tai Allroad.
No et sä sitä saa tuotua verottomana. Auto on niin kallis, että väkisinkin joudut maksamaan veroa. Onko muuttoautona vai tuontiautona?
Sitten kannattaa jos muuttoautot tulevat verottomiksi.
Hintaesimerkki:
Täällä Saksassa TT on aika yleinen kärry, melkeinpä kansanauto, joten niitä löytyy varsin edulliseen hintaan. Pari vuotta vanhoja lähtee noin 20000e. Kävin kesälomallani Suomessa ja poikkesin Jyväskylän Vehossa. Siellä sattui olemaan myynnissä 2000 mallia oleva noin 50000km ajettu TT aika hyvillä lisävarusteilla (nahkasisustusta, erikoisvannetta yms...) ja hintalappu oli 52000e. Kyselin maahantuojalta taxfree hintoja ja hinnaston saatuani totesin että eipä meillää taida olla enää yhteisiä pisneksiä.