ei käynnisty

1.9 tdi käy vain muutaman sekunnin käynnistyksen jälkeen ja sammuu . onko muilla saman tapaisia onkelmia . missä vika
61157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

avaimessa

Äänestä

låmpötila anturi rikki antaa väärää tietoa polttoaineen syöttöön.

Äänestä

No ajonestolta kuulostaa, sitä varten on ainakin vanhassa Ocussa vilkkuva merkkivalo mittaristossa. Starttaa kyllä mutta moottori pysähtyy parin sekunnin päästä. Ajoneston tunnistinkelan/johdon viat oli vanhemman Octavian tyyppivika eikä ole kovin kallis tai vaikea korjattava.

Äänestä

vika oli ja se johtui juuri ajonestolaitteesta. voi tulla kalliiks jos joutuu avaimia uusiks koodailla niin ku kävi mulle.

Äänestä
  • Tyyppivika on nimenomaan anturikelan vikaantuminen ja se ei ole kallis tikki. Mutta miten ajonestolaitteen voi uusia, kun sen elektroniikka sijaitsee mittaristossa ja mittaristo on sitten yhteydessä moottorinohjausyksikköön eli ECU:uun???

    Avaimen uusiminen johtuu kyllä tavallisesti avaimen katoamisesta tai hajoamisesta ja koodaus on silloin lähinnä näppishommia.

    Äänestä

  • molemmilla avaimilla on sama vika.avainta ne epäili korjamollaki mutta kehottivat kokeilemaan että jos toisella ei toimi niin vaihtaa toisen. mutta eipä tuo kummene kummallakaan. voi ola itse käynnistyksen estossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko muilla kirjoitti:

1.9 tdi käy vain muutaman sekunnin käynnistyksen jälkeen ja sammuu . onko muilla saman tapaisia onkelmia . missä vika

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu