Meidän nykyinen lämminvesivaraajamme on liian pieni, lämmin vesi loppuu usein kesken. Ohjekirjaa ei ilmeisesti ole tallessa (edelliseltä asukkaalta), mutta oletan mittojen perustella että säiliö voisi olla 100 litraa. Vesi lämmitetään sähköllä, ei muuta vaihtoehtoa. Minkä kokoinen varaaja olisi kahdelle aikuiselle riittävä?
Lämminvesivaraajan koko?
3
1973
Vastaukset
- Kokenut
Yleisinn koko omakotitalon käyttövedenvaraajassa on 300l. Minulla on sellainen ollut käytössä yli 22v. Lämmitän veden yösähköllä. Lasten kanssa meitä oli neljä henkilöä. Vesi riitti mainiosti. Tosin tuhlailemiseen se ei riittänyt. Pari kertaa viimeinen suihkuttelija joutui toteamaan lämpimän veden loppuneen.
Jos tilaa on kannattaa ostaa ko. 300l:n lämminvesivaraaja. Se on yleisin ja ostetuin koko. Sen vuoksi sen hinta on kohtuullinen.
Pienenä vinkkinä totean, että minulla on säiliön materiaali ruostumatonta terästä samoin kuin vastuksetkin. Vielä ei ole ollut minkäänlaista vikaa tai aihetta huoltotoimenpiteisiin.
Hyvää jatkoa sinulle. Toivottavasti löydät itsellesi parhaiten sopivan varaajan.- kahdelle aikuiselle
Kiitos vastauksestasi. Tosiaan, nuo 300 litraset näyttävät olevan halvempiakin kuin esim 200 litraiset.
- Muuan2
Jatkuva lämmitys siihen varaajaan. Nyt se toimii ilmeisesti yösähköllä. Kun 2 - 3 kW lämmittää jatkuvasti, pitäisi lämpimän veden riittää kahdelle hengelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937768
- 403732
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241180
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321033Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31782Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10740