nippelititetoa kaivataan...

Julzik

1. Kannattaako vaihtaa rahaa Suomessa, vai vasta pekingissä? Olen kuullut, että Suomessa on todella korkeat hinnat valuutalle.

2. Kun otan mukaan sähkölaitteita(laturin, kihartimen), niin travitsenko mukaan adapterin tai muuntajan?

3. Haluaisin teettää iltapuvun itselleni Pekingissä, mutta onko se kannattavaa. Osaatteko suositella jotain paikkaa, entä teidättekö hinnoista?

4. Mitä maksaa kännykän käyttö (Soneran liittymä) Pekingissä?

Kiitos vinkeistä, olen siis lähdössä matkaan tammikuun lopussa.

1

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fly

      1. Vaihda Kiinassa heti kentällä sopiva summa liikkumiseen (esim. kenttältä hotelliin taksimatkaa varten). Loput kannattaa nostaa automaatista. Mutta, huomioi, että euroja löytyy lopakosta myöskin --> hätävära.

      2. Yleensä ei (poikkeuksena voi pitää Hong Kongia). Peruspistorasiasta löytyy yleensä kolmea liitäntätapaa -> kaksinapainen latta, kolminapainen latta ja sopiva Suomi töpselile pyöreä. Adapteri ei maksa Kiinassa paljon, osta sieltä, jos tarvetta.

      3. On varmaan kannattavaa. Verokkina mainittakoon, että miesten räätälillä teetetty puku maksaa n. 1000 RMB (n. 100 Euroa). Hinta suuresti riippuvainen kankaasta, työ ei maksa juurikaan mitään.

      4. On ja ei. En muista/tiedä minuuttihintaa, koska itse matkailen työkseni ja en maksa puh.laskujani. Paras arvaus on kuitenkin 1 .. 1,5 euroon minuutilta. Katso Soneran sivuilta, sieltä saat varman vastauksen.

      Itse myöskin tammikuussa takaisin Kiinaan. Tänä vuonna meni 160 vuorokautta rikki Kiinassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe