Pienen neidin

Meidän pienokainen (7 viikkoa) on ilmeisesti päättänyt vaihtaa yön ja päivän paikkaa.
Joka ilta ottaa n. puolen tunnin unet siinä yhdeksän-kymmenen maissa ja sen jälkeen valvotaan piiiiitkälle aamuyöhön. Päivällä nukkuu parit 2-3 tunnin unet ja ehkä vähän torkkuu illalla.
Kaikki ilta rutiinit on meillä tosi säännölliset ja illalla yritetään nukuttaa viereen ( saattaa 5 minuutiksi tissille nukahtaakin) yms.

Ihan tuntuu, kuin siinä yössä olisi jotain, mitä tämä pikkuinen pelkää/vastustaa. Kun selvästi alkaa virkistymään, kun niitä iltarutiineja aletaan tekemään. Kokemuksia ?
3275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

nukkui myös miten sattuu vielä pari viikkoa sitten,mutta aina päästiin yö unille vasta aamu yöllä. Ja minustakin tuntui silloin että nukkumattia vastaan taistellaan oikeen toden teolla. :) Nyt yhtäkkiä muutaman päivän sisään on nukuttu aamupäivä unet, iltapäivä unet, pienet ilta torkut ja kl23.00 nukkumaan. aamulla sitten herätään siinä puoli9 kieppeillä. neiti on 8 viikon ikäinen.
Sen kyllä vielä huomaa iltasin että kun ympäristö on niiiiin mielenkiintoinen niin ei millään malttais silmiänsä laittaa kiinni,ja aivankun suuttuis kun meinaa nukahtaa...

Äänestä

lueskella näitä juttuja ja huomata että muillakin on samaa "ongelmaa"...Meillä neiti kohta 8vko ja samaa rataa mennään.No eihköhän se kohta rytmi muutu...toivossa on hyvä elää!!

Äänestä

Teidän pikku neitinne ei ole varsinaisesti vaihtanut päivän ja yön paikkaa, sillä tuon ikäinen vauva ei vielä osaa erottaa yötä ja päivää toisistaan. Vauvalle voi alkaa opettaa niin sanottua päivärytmiä vasta vähän isompana, kun hän alkaa tosissaan ymmärtämään yön ja päivän eron.

Oma tyttömme valvoi jonnekin 11-01 ekat pari kuukautta, kunnes saimme vähän aikaistettua nukkumaanmenoa. Jos vauvanne ei ole oikeasti vielä uninen tuolloin 9-10 välillä niin antakaa valvoa vähän pitempään. Voi olla, että sitten nukahtaa ihan yöunilleen. En tiedä millaiset iltarutiinit teillä on, mutta kannattaa olla tarkka, että ei "leikitä" vauvaa (luultavasti teillä vauva luulee, että leikitte hänen kanssaan ja siksi virkistyy), vaan on itsekin rauhallinen, laittaa valoja pois ja siirtyy vaikka sitten jo makuuhuoneeseen. Eikä iltarutiineja kannata aloittaa liian aikaisin. Meillä ne aloitetaan vasta noin 1/2-1 tuntia aikaisemmin, kun mennään nukkumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unirytmi ? kirjoitti:

Meidän pienokainen (7 viikkoa) on ilmeisesti päättänyt vaihtaa yön ja päivän paikkaa.
Joka ilta ottaa n. puolen tunnin unet siinä yhdeksän-kymmenen maissa ja sen jälkeen valvotaan piiiiitkälle aamuyöhön. Päivällä nukkuu parit 2-3 tunnin unet ja ehkä vähän torkkuu illalla.
Kaikki ilta rutiinit on meillä tosi säännölliset ja illalla yritetään nukuttaa viereen ( saattaa 5 minuutiksi tissille nukahtaakin) yms.

Ihan tuntuu, kuin siinä yössä olisi jotain, mitä tämä pikkuinen pelkää/vastustaa. Kun selvästi alkaa virkistymään, kun niitä iltarutiineja aletaan tekemään. Kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu